Rondo i Amerykanie, czyli przepis na katastrofę. "Ten film to prowokacja" i to udana

Nagranie z nowego ronda w Kentucky po sieci rozchodziło się viralowo i było hitem zeszłego tygodnia. Teraz na film nowe światło rzucają drogowcy budujący to rondo. Całość to sprytna akcja edukacyjna.

Nagranie z ronda w Kentucky robi furorę

Dla Polaków i Europejczyków rondo to powszechny widok na drodze. Nad Wisłą prowadzimy gorącą dyskusję o używaniu kierunkowskazów przy skręcie w lewo, a niedoświadczeni kierowcy zwykle z nadmiernym respektem podchodzą do tramwajów, ale przejazd przez rondo nie jest dla nas czarną magią. To raczej naturalne i, choć zdarzają się błędy, to w większości jeździmy poprawnie. Amerykanie jednak nie zastanawiają się nad niuansami w przepisach, ich skrzyżowania o ruchu okrężnym czasem przerastają. Z prostego powodu - ronda w USA stosowane są rzadko, a w niektórych stanach jest ich jak na lekarstwo. W całym tym wielkim kraju jest około siedmiu tysięcy rond.

Pierwsze rondo w północno-wschodnim KentuckyNowe rondo w Kentucky i Amerykanie. Co może pójść nie tak? Wszystko [WIDEO]

W mediach społecznościowych czasem pojawiają się nagrania z kompilacją błędów Amerykanów, ale dawno żadne nie wywołało takiego poruszania jak film z Kentucky. Dronem nagrano wyczyny kierowców na nowym rondzie w hrabstwie Rowan. Po internecie rozeszło się wirusowo, a o filmie pisały media na całym świecie. Także w Polsce, my również pokazywaliśmy wam to nagranie.

To akcja edukacyjna, nie popis nieudolności Amerykanów

Okazało się zainscenizowane, a twórcom trzeba oddać, że w stu procentach osiągnęli swój cel. Walker Construction, firma odpowiedzialna za przerobienie skrzyżowania, przygotowała film na kilka dni przed oddaniem ronda kierowcom. Specjalnie zdecydowano się na tak rażące błędy i ich natężenie, żeby filmik z drona rozszedł się jak najszerzej, a przy okazji wytknął popularne pomyłki kierowców. Akcja miała pokazać, jak nie jeździć po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Film powstał, kiedy droga była jeszcze wyłączona z ruchu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Tramwaj na Rondzie Żaba. Warszawa, 12 czerwca 2018Rondo. Kierowca vs. tramwaj. Silniejszy nie zawsze ma pierwszeństwo, ale są pułapki

Kilka dni po pierwszym nagraniu Walker Construction udostępniło kolejne, w którym samochody poruszają się już poprawnie, a w komentarzu wytłuszczono najważniejsze zasady korzystania z ronda. Amerykanie są uczeni, by przed rondem zmniejszyć prędkość, uważać na pieszych i rowerzystów, przed wjazdem na rondo patrzeć w lewo, a jeśli jest pusta droga, to wjechać na rondo skręcając w prawo, do swojego zjazdu jechać wokół ronda, a zjazd sygnalizować kierunkowskazem.

Podstawy, prawda? Z amerykańskich kierowców nie powinniśmy się jednak śmiać, a przypomnienie tych najprostszych zasad przyda się każdemu. I w Polsce zdarzają się ogromne wpadki na rondach, czego najlepszym przykładem może być kompilacja zdarzeń z jednego skrzyżowania o ruchu okrężnym w Płocku.

Zobacz wideo Nieodpowiedzialne zachowania na rondzie w Płocku. Niektórzy nawet wjeżdżają pod prąd
Więcej o: