Katowice stworzyły mapę nieprawidłowego parkowania. Można zgłaszać najgorsze miejsca

Katowice ruszyły z akcją "Wyzwanie: parkowanie!", która ma na celu zachęcić kierowców do prawidłowego ustawiania swoich aut. Częścią programu jest interaktywna mapa, na której mieszkańcy mogą samodzielnie zaznaczać miejsca notorycznie zastawiane przez źle parkujących zmotoryzowanych.
Zobacz wideo Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Na temat parkingowej patologii pisaliśmy niejednokrotnie. Polskie miasta zasypane są milionami słupków, które odgradzają chodniki od kierowców próbujących wcisnąć się w każdy wolny skrawek przestrzeni. Zakazy i mandaty najczęściej nie pomagają, a i same słupki czasem okazują się mało skuteczne.

Katowice również walczą z parkingowymi piratami 

Teraz na nowy pomysł walki z takimi kierowcami wpadły władze Katowic. Miasto wystartowało z akcją "Wyzwanie: parkowanie!", które ma na celu zachęcić zmotoryzowanych do prawidłowego parkowania swoich samochodów.

Jak tłumaczy miasto, pomimo obecności ponad 2 tys. miejsc parkingowych w samym Śródmieściu (oraz czterech centrów przesiadkowych z kolejnym tysiącem miejsc) miasto zmaga się z plagą źle parkujących kierowców. Tarasowanie chodników, przejazdów dla służb ratunkowych lub zostawianie pojazdów na terenach zielonych to codzienność.

Śródmieście Katowic to obszar, który przeszedł zauważalną przemianę w ostatniej dekadzie. (...) Niestety efekt psuje niewielki odsetek kierowców, którzy nie potrafią lub nie chcą prawidłowo zaparkować swoich pojazdów. (...) Niektóre pojazdy blokują chodniki, co stanowi duże utrudnienie dla rodziców z wózkami lub dla osób niepełnosprawnych. Dochodzi także do sytuacji, w których pojazd pozostawiony w niewłaściwym miejscu uniemożliwia dojazd karetce, straży pożarnej czy np. służbom miejskim wywożącym śmieci

tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Miasto do walki zachęca samych mieszkańców

W ramach akcji powstała interaktywna mapa Katowic dostępna na stronie wyzwanieparkowanie.katowice.eu. W niej każdy mieszkaniec miasta może dodać miejsce, które notorycznie zastawiane jest przez źle parkujących kierowców. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią lokalizację na mapie, dodać krótki opis i opcjonalnie dołączyć zdjęcie pojazdu. Na autorów fotografii pokazujących najbardziej kuriozalne przykłady parkowania mają czekać nagrody.

W ten prosty sposób piesi zmagający się z notorycznie zastawianymi chodnikami i trawnikami pomogą miastu wyznaczyć najgorsze parkingowe punkty w Katowicach. W te następnie będą udawać się strażnicy miejscy i pouczać źle parkujących kierowców.

Akcja ruszyła 28 kwietnia, jednak na razie obejmuje jedynie Śródmieście oraz Koszutkę (kolejne części miasta dołączą wkrótce). Do 10 maja trwa jednak faza wstępna. Służby będą przymykać oko i pouczać zmotoryzowanych, rozdając im jedynie ulotki przypominające prawdziwe mandaty. Kierowcy, którzy nie zmienią swoich nawyków do tego czasu, mogą spodziewać się kar pieniężnych. Jak podaje miasto, przez pierwszych kilka dni akcji zrealizowano już ponad 140 interwencji i rozdano blisko tysiąc mandatów-ulotek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.