Ile kosztuje Fiat Tipo z salonu? Można się zdziwić...

520-litrowy bagażnik, klimatyzacja i radio w standardzie, 5-letnia gwarancja, a na zewnątrz włoski styl. Tak w skrócie opisać można Fiata Tipo. Ile ten model kosztuje w polskim salonie? 54 700 zł.

Cena czyni cuda? Bez wątpienia tak - szczególnie na takim rynku jak polski. Na szczęście nie mamy już do czynienia z motoryzacyjną rzeczywistością lat 90., w których tani samochód na ogół był w stanie wzbudzić jedynie uśmiech politowania. Przykład współczesnej niskobudżetowości? Dobry płynie z Włoch. Fiat Tipo w momencie debiutu nad Wisłą był reklamowany jako nowy Duży Fiat w cenie Fiata 500. I bez wątpienia jest w tym nieco prawdy. Bo bazowy model przyjął formę sedana, który oferuje przestrzeń dla czterech dorosłych osób w kabinie, a do tego 520-litrowy bagażnik.

Ile kosztuje Fiat Tipo z salonu? Jest tani…

Włosi już w momencie debiutu mocno podkreślali budżetowy charakter Tipo. Nie ma się zatem co dziwić, że dziś cennik auta startuje od 54 700 zł. Ile kosztuje najdroższy Fiat Tipo z salonu? W przypadku benzyniaka kwota to 70 500 zł, a diesla 81 900 zł. I kluczowe jest zestawienie tych kwot z konkurencją. Bo o ile na 70. tysiącach cennik benzynowego Tipo kończy się, o tyle u większości konkurentów z segmentu kompaktowego od nieznacznie niższych wartości dopiero startuje.

Fiat Tipo 2021Fiat Tipo 2021 fot. Fiat

Oczywiście w tym momencie powstaje pytanie. Jaki standard oferuje tanie Tipo? Być może Fiat nie rozpieszcza kierowcę poziomem wyposażenia. Na pokładzie już w standardzie można jednak znaleźć wszystko to, czego da się wymagać od nowoczesnego auta. Bazowy Fiat Tipo posiada 6 poduszek powietrznych, pakiet elektryczny, dzieloną tylną kanapę, manualną klimatyzację, radio oraz 5-letnią gwarancję producenta. A uzupełnieniem całości są wygodne fotele i miękkie materiały wykończeniowe na konsoli.

Nie Tipo Classic, a po prostu Tipo. Ile kosztuje?

Oczywiście kupujący nie musi ograniczać się do modelu Tipo Classic. Gdy wybierze wersję Tipo, będzie musiał dopłacić nieco ponad 5 tys. zł do kwoty bazowej. W zamian otrzyma jednak 100-konny, doładowany silnik benzynowy, ogranicznik prędkości z systemem rozpoznawania znaków drogowych, asystenta pasa ruchu, system wykrywania zmęczenia kierowcy, aktywny przedni grill czy wielofunkcyjną kierownicę.

Mówiąc o cenach Fiata Tipo jeszcze słowem nie wspomnieliśmy o stylu. Włoski sedan nie byłby włoskim sedanem gdyby nie cała masa... uroku. Maska zaczyna się bardzo nisko i dopełnia skupione "spojrzenie" auta. Poza tym w oczy rzuca się przetłoczenie idące od linii lusterek do tylnej lampy oraz wyjątkowo zgrabny jak na sedana kufer. Całość dobrze wygląda na ulicach miast.

Zobacz wideo Fiat 500 - miejskie auto o retro wyglądzie [RECENZJA]

Tipo jest tanie. Czy cena wymusza kompromis?

Ile kosztuje Fiat Tipo z salonu? Za bazową wersję należy zapłacić niespełna 55 tys. zł, a to w XXI wieku w segmencie C wartość naprawdę promocyjna. Dużo ważniejsze jest jednak to, że niska cena w przypadku włoskiego sedana nie oznacza wielkich kompromisów dla kierowcy. Tipo jest bardzo przyzwoicie wykonany, ma klimatyzację, 95-konny silnik, 5-letnią gwarancję i dużą dawkę stylu. Stosunek wartości do ceny w oczach wielu kierowców w Polsce wypada zatem całkiem korzystnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.