Solaris zdobył ważny kontrakt. 250 autobusów polskiej marki wyjedzie na ulice Madrytu

Aż 250 autobusów ma dostarczyć do Madrytu Solaris. Wszystkie to pojazdy napędzane CNG. Po ulicach stolicy Hiszpanii już za dwa lata mają jeździć wyłącznie autobusy elektryczne, hybrydowe i gazowe.
Zobacz wideo W Oslo autobusy jeżdżą na paliwie ze śmieci

Solaris znany jest z produkcji pojazdów hybrydowych i elektrycznych, jednak tworzy również autobusy, których napęd oparty jest o gaz CNG. Właśnie takie trafią niebawem na madryckie drogi.

250 solarisów wyjedzie na ulice Madrytu

Zamówienie złożyło przedsiębiorstwo Empresa Municipal de Transporte (EMT) Madrid, czyli największy w Hiszpanii i drugi w Europie operator transportu publicznego.

Firma założyła, że 2023 roku będzie obsługiwać wszystkie swoje trasy wyłącznie przy użyciu autobusów elektrycznych, hybrydowych i gazowych, a to oczywiście wymaga wymiany dużej liczby dotychczas używanych pojazdów innego typu.

Kontrakt wart jest 73,38 mln euro i zakłada dostawę 250 autobusów marki Solaris w wersji z silnikami napędzanymi gazem CNG. To prawie połowa ze wszystkich nowych pojazdów, które EMT chce kupić. Solaris ma dostarczyć pierwsze 91 autobusów jeszcze w tym roku, a kolejne w 2022 i 2023 roku.

Każdy z zamówionych pojazdów to Solaris Urbino 12 z silnikiem o mocy 239 kW, z automatyczną skrzynią biegów oraz zbiornikami na gaz o łącznej pojemności 1575 litrów, które wystarczą na przejechanie 400 km na jednym tankowaniu. Autobusy pomieszczą po 100 osób i zostały dostosowane do dzisiejszych wymogów, co oznacza m.in. obecność gniazd USB dla pasażerów i systemu monitoringu kabiny.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Solaris jest co prawda założoną w Polsce marką, jednak należącą do hiszpańskiej firmy. Przedsiębiorstwo Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) przejęło w 2018 roku 100 proc. akcji Solarisa za 300 mln euro. Kontrakt z EMT to na razie największe zamówienie, jakie udało się wywalczyć Solarisowi w Hiszpanii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.