Otwarto kolejny fragment trasy S3. Ponad 40 km nowej ekspresówki w zachodniopomorskim

Budowa na trasie S3 w województwie zachodniopomorskim dobiegła końca. Kierowcy mają już do dyspozycji 42 kilometry nowej drogi.

Zakończyły się prace na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim. Powstał zupełnie nowy odcinek Brzozowo - Miękowo o długości 22,4 km, a fragment od Miękowa do Rzęśnicy został dostosowany do obecnych parametrów drogi ekspresowej. Kierowcy mogą już korzystać z tych dwóch odcinków na zasadach docelowej organizacji ruchu, bez utrudnień spowodowanych pracami drogowymi. Łączna wartość inwestycji dla tych dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln złotych.

Dzisiaj oddajemy do użytkowania kierowcom aż 40 km nowej drogi ekspresowej w woj. zachodniopomorskim. Wielkimi GDDKiA krokami zbliżamy się do momentu, w którym droga S3 będzie ukończona na całym jej przebiegu. Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz wideo
W woj. zachodniopomorskim w przyszłym roku rozpocznie się budowa odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Obecnie wykonawca prowadzi prace projektowe. Z kolei na południu kraju trwa budowa odcinków w woj. dolnośląskim, gdzie powstaną m.in. dwa nowoczesne tunele w ciągu S3

- powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa droga S3 z Brzozowa do Miękowa

Na ponad 22-kilometrowym odcinku nowej trasy S3 od Brzozowa do Miękowa powstały trzy węzły drogowe:

  • Babigoszcz,
  • Przybiernów,
  • Brzozowo.

Powstałą również para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, w związku z tym powstało pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Trasa S3 w woj. zachodniopomorskimTrasa S3 w woj. zachodniopomorskim GDDKiA

S3 Miękowo - Rzęśnica stała się ekspresówką

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo - Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała jednak współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł, w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142, co poprawiło płynność i bezpieczeństwo ruchu.

Trasa S3 na finiszu

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Codziennie tysiące ciężarówek przypływa lub odpływa promami łączącymi Świnoujście ze szwedzkim Ystad i Trelleborgiem, aby rozpocząć podróż na południe Europy właśnie drogą S3. Trasa S3 rónież łączy ze sobą trzy ważne autostrady - A6, A2 i A4. Obecnie z liczącej około 480 km drogi, gotowych jest już 402,3 km, czyli 83,6 proc.

Stan realizacji trasy S3 w woj. zachodniopomorskimStan realizacji trasy S3 w woj. zachodniopomorskim GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.