Nowe rondo w Kentucky i Amerykanie. Co może pójść nie tak? Wszystko [WIDEO]

W Europie powiesz rondo i jeśli nie masz na myśli tego pod Łukiem Triumfalnym lub podwójnych angielskich rond tylko zwykłe klasyczne, to mieszkaniec Starego Kontynentu tylko wzruszy ramionami. Amerykanie muszą jednak pokonywać je na własny sposób.

Rondo. Skrzyżowanie o dosyć prostym zastosowaniu. Widzisz lukę, wjeżdżasz i zjeżdżasz w pożądany przez nas zjazd. Nic prostszego. Trzeba tylko pamiętać o pierwszeństwie, jeśli inaczej nie wskazują znaki. Jednak ronda nie są wszędzie tak powszechne na całym świecie, jak chociażby w Europie. Przykładem niech będą Stany Zjednoczone, gdzie tego typu rozwiązania występują rzadziej, w szczególności na obszarach wiejskich. Najwyraźniej kierowcy w hrabstwie Rowan w Kentucky potrzebują pomocy, aby dowiedzieć się, jak właściwie z nich korzystać, ale zanim się to stanie, ktoś nagrał film z drona jak taki ruch tam się odbywa:

 

Na nagraniu widać, jak wielu kierowców pokonuje rondo po niewłaściwej stronie. Najciekawszym przypadkiem jest kierowca pickupa z przyczepą, który po prostu skręca w lewo, jak na zwykłym skrzyżowaniu. Inni kierowcy idą w ślad za nim i najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z popełnianego błędu.

Oczywiście nie wszyscy łamią przepisy. Część aut wjeżdża na skrzyżowanie poprawnie i nie stwarza zagrożenia.

Stacja telewizyjna WYMT informuje, że jest to pierwsze rondo w północno-wschodnim Kentucky i zastąpiło skrzyżowanie, z którego korzysta dziennie około 4000 pojazdów i dochodziło często tam do poważnych wypadków. Przyzwyczajenie do nowego ronda może zająć kierowcom trochę czasu, jest jednak nadzieja, że gdy już to się stanie, to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w tym miejscu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.