Jak sprawdzić samochód w bazie CEPiK? Czyli raport o historii pojazdu za darmo!

Zakup samochodu używanego wymaga uwagi. Jak sprawdzić pojazd i jak uzyskać raport dotyczący jego historii za darmo? Odpowiedzią jest CEPiK i rządowa strona internetowa.

Kupujący podczas zakupu samochodu używanego powinien wykazać się wzmożoną uwagą. W końcu inwestuje zarobione pieniądze. Warto zatem, aby wybrał zadbany egzemplarz, którego eksploatacja nie będzie wiązała się z nadmiernymi kosztami serwisowymi. Jak jednak sprawdzić historię pojazdu? Jeszcze kilka lat temu pozostawała wizyta w ASO i kontrola serwisów wykonywanych w autoryzowanej stacji. Dziś możliwości są większe. A wszystko za sprawą rządowego serwisu historiapojazdu.gov.pl, który pozwala na wygenerowanie bezpłatnego raportu z CEPiK. W nim można skontrolować podstawowe informacje o aucie, a w tym fakt czy nie jest kradzione.

Zobacz wideo Ukradł samochód w Katowicach, w drodze na Mazowsze musiał zatankować. Nagrały go kamery

Jakie dane są konieczne do sprawdzenia pojazdu w bazie CEPiK?

System nie nakłada na kupującego zaporowych wymogów. Aby uzyskać bezpłatny raport z bazy CEPiK, musi on posiadać trzy informacje dotyczące pojazdu. Te można coraz częściej znaleźć już w treści ogłoszenia dotyczącego sprzedaży. Jeżeli nie zostały zawarte w ofercie, bez problemu powinien je podać sprzedający.

Dane konieczne do sprawdzenia pojazdu w bazie CEPiK:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Samo sprawdzenie historii samochodu w bazie CEPiK nie jest trudne. Po wpisaniu koniecznych danych, należy zatwierdzić je przyciskiem: Sprawdź pojazd. Skutkiem jest wyświetlenie raportu z podstawowymi informacjami zapisanymi w systemie. Poza tym kierowca może zobaczyć jak wyglądała historia pojazdu na osi czasu.

CEPiK i historia pojazdu: jakie dane pokazuje darmowy raport?

W pierwszej części bezpłatny raport z CEPiK pokazuje czy pojazd posiada aktualne badanie techniczne i polisę OC. Wskazuje też rok produkcji, pojemność silnika i rodzaj zasilania, ostatni odczyt drogomierza oraz czy samochód nie został wskazany w bazie jako kradziony. Dostępne są też bardziej szczegółowe dane techniczne (np. dotyczące emisji CO2, średniego spalania czy mas) oraz informacje o świadectwie homologacji zezwalającym na eksploatację na drogach publicznych. Dodatkową opcją jest historia pojazdu na osi czasu. W tym przypadku kupujący może sprawdzić najważniejsze wydarzenia związane z autem od momentu jego rejestracji.

Historia pojazdu: oś czasu daje najwięcej danych!

Na osi czasu wskazana jest m.in. dokładna data badań technicznych - wraz z określeniem numeru SKP i wskazaniem drogomierza. Warto pamiętać o tym, że w przypadku aut starszych informacja dotycząca stanu licznika może nie być dostępna przy każdym wpisie. Wzmianki te zaczęły być gromadzone w CEPiK dopiero od roku 2014. System pokazujący historię pojazdu wyświetla też dane odnoszące się do zmian właściciela, dopisania współwłaściciela czy wystąpienia szkody istotnej lub kradzieży. Kupujący ma możliwość zapisania tak wygenerowanego raportu z CEPiK w formie pliku PDF.

Sprawdzenie samochodu w bazie CEPiK bez wątpienia może stanowić ważną informację przedzakupową. Kierowca otrzyma pakiet informacji dotyczących zmian właściciela oraz będzie mógł sprawdzić jak podczas wizyt w stacji kontroli pojazdów zmieniał się przebieg. Na tej podstawie oceni na ile prawdziwe są dane podawane przez sprzedającego. Oczywiście bezpłatny raport z serwisu historiapojazdu.gov.pl ma też pewne ograniczenia. A te dotyczą m.in. aut sprowadzanych. Bo w ich przypadku sprawdzenie historii pojazdu po VIN dotyczyć będzie wyłącznie momentu po imporcie do Polski i rejestracji w kraju.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.