Niebieskie tablice dyplomatyczne. Czym jeżdżą dyplomaci?

Gdy widzimy niebieskie tablice rejestracyjne oznacza to, że dany pojazd podlega pod konsulat lub ambasadę. SAMAR przygotował zestawienie za zeszły rok czym i co kupili dyplomaci?

Na podstawie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) w zeszłym roku wydano 209 niebieskich tablic rejestracyjnych. 90 proc. z nich zostało zamontowanych na pojazdach osobowych, najpopularniejszą marką w tym dziale była Toyota (27 aut), na drugim miejscu uplasowało się BMW (26 aut), a podium zamyka Skoda i Mercedes (po 20 aut). Na kolejnych miejscach uplasowało się Volvo (19 sztuk) i Audi (18 egzemplarzy).

Co się tyczy konkretnych modeli to najpopularniejsze okazało się BMW serii 5, Toyota RAV4 i Toyota Corolla – każdego z modeli zarejestrowano 8 sztuk.

Pozostałe 10 proc. rejestracji stanowiły minibusy (8 sztuk), motocykle (5 sztuk), przyczepy i samochody dostawcze (po 3 sztuki). Znalazło się również miejsce na 1 motorower.

Poniższa infografika pokazuje gdzie dokładnie powędrowały niebieskie tablice:

Jak również widać, połowa zakupionych pojazdów wyprodukowana była w 2020 roku. Najstarszym modelem, który uzyskał niebieskie tablice była Toyota Land Cruiser z 1994 roku.

Również pandemia odbiła się negatywnie na zakupy dyplomacji. Najgorszymi miesiącami zakupowymi był marzec i kwiecień, a najlepszym wrzesień.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.