Zmiany w rejestracjach. Na nowe wymagania dotyczące tablic czekało wielu kierowców

Piotr Kozłowski
Online przez pracownika salonu - to najważniejsza zmiana w rejestracji pojazdów, która wejdzie w życie 4 czerwca 2021 r. Projektem rozporządzenia zajmuje się Ministerstwo Infrastruktury.

Rozporządzenie w sprawie wymagań dla tablic rejestracyjnych trafiło do Wykazu Prac Legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury. To doprecyzowanie ustawy z sierpnia 2020 r., która zmienia prawo drogowe. Nowe zasady dotyczą sposobu rejestracji samochodów i zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2021 r.  Zmiany ucieszą wszystkich kierowców kupujących nowy samochód w salonie.

Rejestracja samochodu online przez pracownika salonu - najważniejsza ze zmian

Nowe przepisy zakładają możliwość rejestracji nowych samochodów przez internet przez pracownika salonu - procesem rejestracji nie będzie już musiał martwić się kierowca, bo całą procedurę będzie mógł za niego przejść uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży. W imieniu klienta będzie on składał wniosek o rejestrację samochodu (lub innego pojazdu) przy użyciu formularza elektronicznego. Oczywiście wszystkie koszty związane z rejestracją poniesie kierowca, a nie salon (o koszcie rejestracji samochodu w dalszej części tego tekstu).

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał taki elektroniczny wniosek, ale w rozporządzeniu nadmieniono, że wzór zostanie określony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Jak zarejestrować samochód przez internet

Rejestracja samochodu online przez kierowcę jest możliwa już dziś. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy nasz urząd dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą systemu pojazd i kierowca. Jeśli tak, to właściciel pojazdu musi utworzyć swoje konto w systemie (za pośrednictwem witryny Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Potrzebny jest także profil zaufany, który można założyć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub za pośrednictwem swojego banku. Po weryfikacji konta w systemie ESP, będzie możliwe złożenie elektronicznego wniosku.

Gdy posiadamy już profil zaufany, i złożyliśmy w elektronicznej skrzynce podawczej odpowiedni wniosek, będą nam potrzebne następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości właściciela (dowód osobisty lub paszport),
  • dowód zakupu pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny etc.),
  • karta pojazdu (jeśli została wydana lub w przypadku rejestrowania auta, które było już wcześniej zarejestrowane).

Aby zarejestrować samochód online, musimy wgrać do systemu skany wszystkich dokumentów, które normalnie dostarczylibyśmy do urzędu osobiście. Skany powinny być zapisane w formacie JPEG lub PDF.

Zobacz wideo Uciekał przed kontrolerem, wpadł pod samochód. Wypadek zarejestrowała kamera w autobusie

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu?

Przy rejestrowaniu samochodu przez internet właściciel pojazdu jest zobowiązany do wniesienia takich samych opłat jak w przypadku rejestrowania go w wydziale komunikacji, tj.:

  • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,
  • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe,
  • 75 zł – opłata za kartę pojazdu (jeśli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy),

oraz opłaty za tablice rejestracyjne:

  • 80 zł – samochodowe,
  • 40 zł – motocyklowe,
  • 30 zł – motorowerowe,
  • 1000 zł – indywidualne.

Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji wniosku, tablice rejestracyjne i komplet dokumentów mogą zostać wysłane do właściciela pocztą, lub można odebrać je osobiście w wydziale komunikacji swojego urzędu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.