Egzamin na prawo jazdy: jak się zapisać? O czym warto pamiętać?

Egzamin na prawo jazdy stanowi zwieńczenie drogi do uprawnień do kierowania pojazdami. Jak się zapisać na egzamin teoretyczny i praktyczny oraz co należy przygotować? Podpowiadamy.

Pierwszym krokiem do własnego prawa jazdy jest... uzyskanie numeru PKK. To unikalny identyfikator, który wskazuje konkretną osobę w systemie Profilu Kandydata na Kierowcę. Za sprawą PKK przyszły prowadzący będzie zidentyfikowany zarówno w systemie szkoły nauki jazdy, jak i ośrodka ruchu drogowego przeprowadzającego egzamin. Jak uzyskać numer PKK? Wniosek o nadanie identyfikatora składa się do starostwa powiatowego należnego miejscu zamieszkania.

Wniosek o numer PKK. Jak go złożyć?

Wniosek o uzyskanie numeru PKK można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub platformy usług elektronicznych. W tym ostatnim przypadku autoryzacją prośby będzie aktywny profil zaufany założony w platformie ePUAP, podpis elektroniczny, ewentualnie bankowość elektroniczna. Przed złożeniem wniosku kandydat na kierowcę musi jednak pamiętać o skompletowaniu potrzebnej dokumentacji. A lista składa się z kilku ważnych pozycji.

Zobacz wideo Uzbierał 30 punktów karnych - dostał 1500 zł mandatu i stracił prawo jazdy

Przede wszystkim podstawą złożenia wniosku o nadanie numeru PKK jest orzeczenie lekarskie dopuszczające daną osobę do kierowania pojazdami. Na szczęście przyszły posiadacz prawa jazdy zazwyczaj nie musi szukać lekarza na własną rękę. Z medykami posiadającymi właściwe uprawnienia często współpracują ośrodki szkoleniowe - warto zatem zapytać o badanie podczas zapisywania się do szkoły nauki jazdy.

Egzamin na prawo jazdy - konieczne dokumenty:

  • orzeczenie lekarskie,
  • aktualne zdjęcie - wymiary 35×45 mm,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • pisemna zgoda rodziców - jeżeli kandydat nie ma ukończonych 18 lat,
  • orzeczenie psychologiczne - w przypadku kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E,
  • ksero dotychczasowego prawa jazdy - gdy kierowca stara się o kolejną kategorię.

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy? Osobiście lub internetowo

Kandydat na kierowcę posiadający numer PKK po ukończeniu kursu może się zapisać na egzamin na prawo jazdy - zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. Jeżeli chodzi o samo ustalenie terminu, to odbywa się na dwa sposoby. Przyszły kierowca może osobiście pojawić się w wybranym WORD-zie. Tam w okienku ustali datę i godzinę egzaminu. Alternatywę stanowi serwis www.info-car.pl. Po zalogowaniu się, system daje możliwość wskazania WORD-u, daty oraz godziny egzaminu.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Ceny są ustalane odgórnie i publikowane w dzienniku ustaw. Aktualnie w przypadku kat. B za egzamin w części teoretycznej należy zapłacić 30 zł. Część praktyczna kosztuje 140 zł. W sumie dwuetapowy egzamin na prawo jazdy będzie zatem kosztował kierowcę 170 zł.

Anulowanie lub zmiana terminu egzaminu na prawo jazdy

Może się okazać, że kandydat na kierowcę choć pierwotnie wskaże datę i godzinę egzaminu na prawo jazdy, z różnych przyczyn w tym czasie nie będzie się mógł pojawić w WORD-zie. Co wtedy? Termin można zmienić lub anulować nie później niż na 2 dni przed egzaminem. Co więcej, o tym fakcie należy powiadomić ośrodek egzaminujący na piśmie. Jeżeli kandydat na kierowcę dochowa obowiązku, opłata wniesiona za egzamin nie przepadnie. Może zostać zaliczona na poczet kolejnego terminu, ewentualnie zwrócona w całości osobie egzaminowanej na jej wniosek.

Czy istnieje możliwość anulowania terminu później niż na 2 dni przed egzaminem. Tak, ale decyzję w tej sprawie jednostkowo podejmuje dyrektor ośrodka egzaminacyjnego. Należy skierować do niego pismo uzasadniające powód nieobecności. To jednak nie koniec, bo okoliczności sprawy trzeba uzasadnić np. dokumentami. Jeżeli argumentacja okaże się wystarczająco silna, decyzją dyrektora WORD-u środki kandydata nie przepadną. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, podczas wyznaczania kolejnego terminu egzaminu przyszły kierowca będzie musiał ponownie wnieść opłatę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.