Powstanie Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Zmiany drogowe na Pomorzu

Podpisano umowę na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu trasy S6. Część prac już ruszyła, a pozostałe rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6. Pierwszy odcinek między Chwaszczynem a Żukowem ma długość 16,3 km. Drugi to 16-kilometrowy odcinek między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe wraz z 7-kilometrową obwodnicą Żukowa.

Zobacz wideo
Minęły niespełna cztery miesiące 2021 roku, a dzisiaj podpisujemy już 13 i 14 umowę. W sumie przekłada się to na powstanie ponad 210 km nowych dróg o łącznej wartości ponad 6,4 mld zł. To dobra wiadomości dla kierowców nie tylko z woj. pomorskiego. Dzisiaj podpisujemy kontrakty na realizację kolejnych odcinków S6, która docelowo połączy Szczecin z Gdańskiem

- podkreślił Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W trzecim kwartale tego roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę trzech odcinków S6 w województwie zachodniopomorskim od Koszalina do Słupska. Dzięki temu cała trasa S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim ma być oddana do ruchu w 2025 roku.

Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

Na zadanie nr 1, między węzłami Chwaszczyno i Żukowo, wybrano ofertę firmy Budimex za 715,17 mln zł, a na zadanie nr 2, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe (z obwodnicą Żukowa), ofertę konsorcjum Mirbudu (lider) i Kobylarni (partner) za 777 mln zł

Wykonawcy opracują dokumentację techniczną, a następnie rozpoczną prace budowlane. Wybudowana trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy w każdym kierunku), z przewidzianą rezerwą pod trzeci pas. OMT ma mieć wraz z obwodnicą Żukowa około 39 km. Została ona podzielona na dwa zadania realizacyjne:

  • Chwaszczyno - Żukowo o długości ok. 16,3 km. W ramach realizacji tego zadania zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Dokończony zostanie też węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską).
  • Żukowo - Gdańsk Południe o długości ok. 16 km wraz z obwodnicą Żukowa o długości ok. 7 km. W ramach inwestycji zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska.

Trasa S6, Obwodnica Metropolii TrójmiejskiejTrasa S6, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej GDDKiA

Przyszła droga ekspresowa zostanie wyposażona m.in. w ekrany akustyczne, zieleń izolacyjną, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne z ogrodzeniem, system odprowadzenia wód opadowych, zespoły oczyszczające wody opadowe z jezdni, oraz zbiorniki retencyjne i infiltracyjne.

Projektowanie i prace budowlane na obu odcinkach potrwają 38 miesięcy. Faza projektowa odbywać się będzie bez przerw zimowych. Zakładany termin zakończenia prac budowlanych to drugi kwartał 2025 r.

Trasa S6 na Pomorzu

W budowie w województwie pomorskim są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W fazie przetargu na projekt i budowę jest jeszcze pięć odcinków drogi ekspresowej o łącznej długości ok. 72 km między Słupskiem a Bożympolem Wielkim.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 na zachód i północ. Jednocześnie wyprowadzi ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Powstanie nowej trasy ma także odblokować centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciążyć Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

Trasa S6, Obwodnica Metropolii TrójmiejskiejTrasa S6, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.