Zrzutka na Subaru Powstańca Warszawskiego. Zjeździł nim cały kraj, teraz potrzebuje naszej pomocy

Kapitan Janusz Walędzik, Powstaniec Warszawski, zjeździł swoim Subaru Leone cały kraj, żeby opowiadać o Powstaniu. Chętnie jeździłby dalej i edukował młodzież, ale auto potrzebuje profesjonalnego odnowienia. W tym celu ruszyła zrzutka. Pomóc może każdy.

Pomóc może każdy. Liczy się każda wpłata

Pomóc możecie w TYM MIEJSCU. Celem akcji jest zebranie 75 tysięcy złotych na profesjonalną renowację Subaru Leone Powstańca Warszawskiego, Janusza Walędzika. Do końca zbiórki zostało jeszcze sporo czasu, ale nie zwlekajcie. Cel jest szczytny i przyda się każda wpłata. Nawet symboliczna. Organizator zbiórki wraz z kapitanem postanowili przeznaczyć wszelkie fundusze, które pozostaną po realizacji projektu, na potrzeby Domu Wsparcia Dla Powstańców Warszawskich.

Zrzutka na Subaru Powstańca WarszawskiegoZrzutka na Subaru Powstańca Warszawskiego fot. Jacek Pieśniewski

Z kapitanem Walędzikiem za kierownicą Subaru Leone pełniło niezwykłą rolę

Subaru Leone zostało kupione w Holandii i sprowadzone przez syna Kapitana jako prezent z okazji 50. rocznicy wybuchu Powstania, w 1994 roku. Od początku pełniło ważną rolę. Służyło Powstańcowi do podróżowania po kraju na spotkania z młodzieżą, gdzie jako świadek historii upowszechniał wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Pan Janusz Walędzik nie zaprzestał działalności nawet podczas pandemii, nie zawiesił swojej aktywności, spotykając się z młodymi ludźmi, ciekawymi żywego świadectwa, także za pośrednictwem środków elektronicznych.

Kiedy sytuacja z pandemią w końcu się uspokoi, Kapitan chętnie ruszyłby swoim Subaru w dalszą podróż po Polsce, ale zasłużony i leciwy samochód potrzebuje profesjonalnego odnowienia. Do pomocy Powstańcowi zachęcamy wszystkich - zrzutkę znajdziecie tutaj.

Zrzutka na Subaru Powstańca WarszawskiegoZrzutka na Subaru Powstańca Warszawskiego fot. Jacek Pieśniewski

Renowacja Subaru nie będzie łatwą operacją

Kapitana Walędzika poznałem w 2019 roku, gdy przeprowadzałem z nim wywiad dla magazynu "Plejady", wydawanego dla sympatyków marki Subaru. Powodem spotkania było oczywiście Jego Leone, ale rozmawialiśmy także o Powstaniu, o patriotyzmie kiedyś i dziś. Znajomość, którą Pan Kapitan mnie zaszczyca, pozwoliła mi zorientować się, że marzy On o odnowieniu Leone, prawdopodobnie jedynego w Polsce. Zbiórkę zorganizowałem, by pomóc w realizacji tego marzenia

- mówi organizator zbiórki, Jacek Pieśniewski, były dziennikarz motoryzacyjny, w przeszłości związany z katowickim oddziałem "Gazety Wyborczej", potem z wydawanymi przez Agorę miesięcznikami "Auto+" i "Świat Motocykli", a także z innymi magazynami motoryzacyjnymi, m. in. z tygodnikiem "Motor" czy polską edycją miesięcznika "Top Gear".

Subaru Leone Kapitana Walędzika to sedan II generacji. Organizator zbiórki podkreśla, że jego renowacja będzie prawdziwym wyzwaniem. Na rynku bardzo trudno znaleźć części zamienne, największe trudności są z elementami blacharskimi. Subaru trafi w ręce fachowców, zajmujących się odbudową zabytkowych pojazdów. Ekspertów czeka ręczna i trudna praca. Cel zbiórki został określony na podstawie wyceny wyspecjalizowanej firmy.

Zrzutka na Subaru Powstańca Warszawskiego - LINK do strony

Zrzutka na Subaru Powstańca WarszawskiegoZrzutka na Subaru Powstańca Warszawskiego fot. Jacek Pieśniewski

Więcej o: