Rejestracja pojazdu. Od 4 czerwca będzie znacznie łatwiej. Zajmie się nią dealer

Uproszczenie procesu rejestracji nowych pojazdów to część tzw. pakietu deregulacyjnego. Od 4 czerwca rejestracja ma być znacznie szybsza, a będzie się nią zajmował dealer.

Pakiet deregulacyjny, czyli zmiany, na które kierowcy czekali

Nowelizacja jest przeprowadzona w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku dotyczy ustaw: "Prawo u ruchu drogowym" oraz innych, określanych wspólnie jako "pakiet deregulacyjny". Jej głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów. Wejście w życie poszczególnych zmian jest rozłożone w czasie. Pierwsza duża paczka nowych przepisów zaczęła obowiązywać w grudniu zeszłego roku. Na wiele z tych zmian czekaliśmy od dawna. To m.in. usunięcie obowiązku wymiany dowodu, kiedy skończy się miejsce na pieczątki, możliwość rejestracji auta poza swoim urzędem albo jazda bez prawa jazdy (dokumentu przy sobie).

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało właśnie rozporządzenie, z którego dowiedzieliśmy się, że kolejny przepis wejdzie w życie już 4 czerwca. Dotyczy rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów.

Od 4 czerwca dealer zajmie się rejestracją pojazdu za klienta

Od 4 czerwca dealer będzie miał możliwość zarejestrowania pojazdu online na prośbę klienta. Warto zaznaczyć, że już teraz sprzedawca samochodu może zostać upoważniony przez kierowcę do rejestracji samochodu, ale dotyczy to tylko tradycyjnego trybu. Pakiet deregulacyjny ma przyspieszać i ułatwiać wszystkie formalności, dlatego od połowy roku cała operacja będzie się mogła odbyć online.

Dealer będzie się posługiwać specjalną aplikacją. To w niej wypełni wniosek i prześle do urzędu wszystkie potrzebne papiery. Za kupującego. Będzie potrzebował tylko upoważnienia, które można złożyć, podpisując się pod odpowiednim dokumentem lub składając podpis elektroniczny. Tablice i gotowe dokumenty będzie można albo odebrać z urzędu, albo poprosić o przesyłkę. Otrzyma je dealer, a potem przekaże klientowi już przy odbiorze samochodu. Kupujący odbierze swój pojazd i nie będzie się musiał przejmować żadnymi formalnościami, ponieważ te będą już załatwione za niego.

Przez system będzie można zamówić indywidualne oraz małe (do aut importowanych np. z USA lub Japonii) tablice rejestracyjne a także dodatkowe do bagażnika rowerowego . Kierowcy elektryków również nie muszą się przejmować - dostaną zielone tablice.

W tym przypadku nie będzie karty pojazdu już od 4 czerwca. Ale tylko w tym

Ciekawostką jest fakt, że podczas rejestracji online przez dealera urzędnicy nie będą już wypełniali karty pojazdy. Tutaj rozporządzenie trochę wyprzedza poprzednią decyzję resortu. Karty pojazdu znikną w ogóle, ale dopiero od 4 września 2022 r. W przypadku rejestracji online ten proces ma być trochę przyspieszony, a żeby kierowca nie miał żadnych problemów, to w dowodzie rejestracyjnym pojawi się specjalna adnotacja o "Rejestracja – art. 73c ustawy", która rozjaśni wszystkie ewentualne wątpliwości.

Ogólnie zmiany trzeba uznać za dobre, ponieważ znacznie przyspieszą rejestrację i sprawią, że będzie dużo wygodniejsza. Przedstawiciele Związku Dealerów Samochodów w rozmowie z Autokult.pl zwracają jednak uwagę, że rozwiązanie nie jest jeszcze idealne, ponieważ wyklucza firmy oferujące auta w leasingu lub wynajmie długoterminowym, a właśnie te formy finansowania stanowią ponad połowę wszystkich zakupów nowych samochodów w Polsce. Trwają już rozmowy i konsultacje nad rozwiązaniem tego problemu.

Pakiet deregulacyjny. A na co jeszcze czekamy?

  • Wielu kierowców interesuje, kiedy zniknie obowiązek wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. Nie mamy dobrych wieści. Resort określił wejście w życie tego przepisu na 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego, czyli na 4 września 2022 r.
  • Niestety, nie potrafimy wam jeszcze podać, kiedy będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania. A to zmiana, na którą czeka wielu Polaków. Tu czekamy na decyzję właściwego ministra.
  • Czekamy też na konkrety przy możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA