Akcje serwisowe w pierwszym kwartale 2021 r. Czy dużo pojazdów trafiło na przymusowy serwis?

Akcje serwisowe to nieodłączny element życia producentów i naszych aut. Koniec pierwszego kwartału to dobra okazja przyjrzenia się jak się sprawa ma od początku roku.

Po pierwszym kwartale 2021 r. sprawdzamy, kto zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem ilości wezwań i ile tych wezwań do serwisów ogólnie było. Producenci przesyłają tego typu komunikaty do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli w skrócie do UOKiK. U nich na stronie można zobaczyć, jakie marki i jakie konkretnie modele są wzywane na akcje przywoławcze, a nawet, jakiego typu usterka występuje.

Oczywiście producenci zobowiązani są do skontaktowania się z właścicielem pojazdu, aby poinformować go o takich działaniach, a naprawy wykonywane są na koszt firmy.

Na bazie wspomniany komunikatów zostało stworzone poniższe zestawienie.

Styczeń

W pierwszym miesiącu roku pojawiło się 5 zgłoszeń, które w sumie dotyczyły 2743 pojazdów. Stawkę zawyżył Jeep i to jednym zgłoszeniem. Do serwisów tego producenta wezwano 1065 samochodów. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen z 758 pojazdami, a na trzecim Opel 512 sztuk.

Innymi markami, które znalazły się w zestawieniu były: Dacia i Kia.

Luty

Drugi miesiąc był dosyć spokojny. Na stronie UOKiK opublikowano jedynie 3 powiadomienia. Na pierwszym miejscu pojawiła się Kia z liczbą 99 przywołanych pojazdów, na drugim Peugeot – 32 pojazdy, a na najniższym miejscu podium Citroen – 24 samochody. W sumie w lutym do serwisów wezwanych zostało 155 pojazdów.

Marzec

Marzec to istny wysyp zgłoszeń. 18 powiadomień, część z nich dotyczyła tego samego producenta, ale różnych modeli. Największą liczbę przywołań swoim klientom zafundował Mercedes – 1060 pojazdów. O 182 sztuki mniej wezwał koncern FCA, dokładniej chodziło o Chryslera Town&Country – 878 pojazdów. Stawkę zamyka Toyota – 748 samochodów. W sumie, w zeszłym miesiącu wezwanych na naprawy zostało 4193 samochody.

Wśród producentów, których dotyczyły komunikaty byli: Peugeot, Volvo, Fiat, Opel, Land Rover, Mazda, BMW i Ford.

I kwartał 2021 r. – podsumowanie

W sumie przez pierwsze trzy miesiące roku wezwanych na akcje naprawcze zostało 7091 pojazdów. To dosyć spora liczba. Rekordzistami wezwań, gdzie różnica jest niewielka, był Jeep (1065 – Grand Cherokee) i Mercedes-Benz (1060 – różne modele). Trzecie miejsce w ogólnej kwalifikacji zajął Chrysler (878 – Town&Contry).

Laureatom niechlubnej kwalifikacji życzymy mniej akcji w przyszłości, a kierowcom szczęścia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA