Jeszcze w tym roku ruszy wielki remont A4. Ruch zostanie przełożony na jedną jezdnię

Autostrada A4 jest regularnie remontowana, a na ten rok zaplanowano prace na odcinku od Góry św. Anny aż do granicy woj. opolskiego i śląskiego. Kierowców czekać będą utrudnienia.

Remont autostrady A4 na odcinku od Góry św. Anny aż do granicy woj. opolskiego i śląskiego zapowiadany był od dłuższego czasu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała właśnie kolejne szczegóły. Poznaliśmy nie tylko potencjalnych wykonawców, ale także zakres i termin prac. Te mają się rozpocząć w trzecim kwartale 2021 r. i potrwają aż do czwartego kwartału 2022 r. Dlaczego tak długo? Na okres zimowy, od 15 grudnia do 15 marca, remont zostanie przerwany.

GDDKiA planuje remont obu jezdni autostrady na odcinku od Góry św. Anny aż do granicy woj. opolskiego i śląskiego. Ze względu na znaczny zakres prac będzie to zadanie dwuletnie. Wykonawca wymieni całą nawierzchnię, wyremontuje przejazdy awaryjne (zamontowane zostaną bariery linowe), remont obejmie również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych.

Zobacz wideo Pościg na A4. Gdy policjanci zatrzymali uciekający samochód, kierowca zaryglował się w środku

Remont A4 - utrudnienia dla kierowców

Prace podzielono na pięć etapów robót, z których każdy będzie trwał maksymalnie dwa miesiące - ma to spowodować jak najmniejsze utrudnienia dla kierowców. To bardzo poważna operacja. Roboty będą prowadzone na całej szerokości jednej jezdni autostrady, po przełożeniu ruchu na drugą jezdnię. Tak jak w poprzednich latach, na odcinkach o odpowiedniej szerokości jezdni, ruch w obu kierunkach będzie odbywał się po dwóch pasach. Możemy się spodziewać niższego limitu prędkości, ale ruch powinien być płynny.

Jedynie na odcinkach z obiektami inżynierskimi, gdzie jezdnia ma mniejszą szerokość, wprowadzony zostanie układ pasów 2+1. Tutaj możemy się spodziewać większych utrudnień. Dokładnego harmonogramu prac jeszcze nie znamy, ale GDDKiA już podała, ze zostanie czasowo zamknięty MOP Góra św. Anny. Z kolei na czas zamknięcia węzłów Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie będą wyznaczone objazdy.

Budżet GDDKiA na tę inwestycję wynosi 68 968 392,04 zł. Chęć wykonania remontu wyraziło osiem firm. Wszystkie zmieściły się w założonym budżecie. Lada chwila poznamy wykonawcę, który za trzy miesiące rozpocznie prace.

Więcej o: