Pół miliarda na drogę pod białoruską granicą. Będzie "pierwszy" fragment S19

GDDKiA podpisała umowę na budowę przygranicznego fragmentu trasy S19. Z geograficznego punktu widzenia będzie to pierwszy odcinek Via Carpatia w Polsce. Otwarcie trasy planowane jest już za trzy lata.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę i podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi między Kuźnicą (przy granicy z Białorusią) a Sokółką. Tym samym powstaną pierwsze w Polsce kilometry drogi ekspresowej S19 od granicy z Białorusią.

Dzięki realizowanej trasie S19 Podlasie, Lubelszczyzna i Podkarpacie zyskują nowe szanse, nowe szanse otwierają się też przed naszą częścią Europy. Inwestujemy w drogi w każdym regionie Polski

- powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zobacz wideo

W województwie podlaskim jest już w realizacji 56,76 kilometrów drogi ekspresowej S19, 5,25 kilometra dwujezdniowej DK19 i 13,68 kilometrów jednojezdniowej DK65.

Dwie jezdnie do granicy

Wartość umowy na odcinek Kuźnica - Sokółka to 526,22 mln zł. Za tę kwotę, wykonawca - firma PORR, wybuduje 15,8 km dwujezdniowej drogi. Pierwsze 5,25 km będzie miało standard drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego), a dalszych 10,5 km nowej trasy będzie w standardzie drogi ekspresowej. Przy samym przejściu granicznym zaplanowano aż sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe).

Na ekspresowej części trasy powstaną dwa węzły:

  • Kuźnica,
  • Sokółka Północ.

Przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Na kierunku wjazdowym do Polski - MOP Popławce, a na kierunku wyjazdowym - MOP Wojnowce, gdzie funkcjonować będzie System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych (SBPCiO). Na tym MOP-ie przewidziano aż 827 stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych, 10 dla autobusów oraz 210 dla aut osobowych, umożliwiając oczekiwanie na odprawę graniczną.

W ramach budowy nowej trasy powstanie również 12 obiektów inżynierskich, w tym most nad rzeką Łosośna oraz wiadukt kolejowy.

Otwarcie za trzy lata

Inwestycja ma być zrealizowana w systemie projektuj i buduj. Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację, a tym samym rozpoczęcie prac, przewidziane jest w trzecim kwartale 2022 r. Trasa powinna być gotowa pod koniec 2024 roku.

Via Carpatia, S19 Kuźnica - SokółkaVia Carpatia, S19 Kuźnica - Sokółka GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.