Bilet autostradowy kupisz w aplikacji, ale nie na bramkach. Jeszcze w tym roku wejdzie nowy system opłat

Pod koniec 2021 roku z fragemtnów dwóch polskich autostrad znikną bramki i szlabany. Wszystko dzięki wprowadzeniu nowego systemu poboru opłat za przejazd. Kierowcy będą mogli kupić bilet w aplikacji, ale nie tylko. Nie kupią ich tylko na bramkach, bo ich nie będzie.

Problemem polskich autostrad jest fakt, że - szczególnie w okresie wakacyjnym - na bramkach tworzą się długie kolejki czekających na "bilecik". Od 1 grudnia 2021 r. problem ten ma zniknąć na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Za pobór opłat będzie odpowiadała Krajowa Administracja Skarbowa.

Zobacz wideo Jechał rowerem po autostradzie A4. Pijany, pod prąd i do wybranki serca

Z których autostrad znikną szlabany?

Szlabany i bramki autostradowe znikną na 99-kilometrowym fragmencie autostrady A2 od Konina do Strykowa oraz na autostradzie A4 na odcinku Wrocław - Sośnica o długości 162 km.

Jak opłacić przejazd?

W chwili zniknięcia bramek kierowcy nie będą mieli możliwości zakupu biletu bezpośrednio w momencie wjazdu na autostradę. Ministerstwo Finansów przewiduje jednak kilka sposobów wniesienia opłaty za przejazd. Kierowcy będą mogli zapłacić za bilet:

  • przez portal e-Urzędu Ministerstwa Finansów,
  • przez aplikację mobilną SPOE KAS,
  • na stacjach benzynowych,
  • w automatach, które pojawią się na Miejscach Obsługi Podróżnych na autostradach,
  • przez aplikacje mobilne banków, które będą chciały wprowadzić taką usługę,
  • przez operatorów kart flotowych.

Cena opłaty za przejazd będzie taka sama niezależnie od sposobu jej wniesienia. Bilet będzie miał ważność 48 godzin od daty i godziny zakupu. Według projektu ustawy podczas kupowania biletu trzeba będzie podać numer rejestracyjny samochodu, datę i godzinę, od kiedy bilet ma obowiązywać, a także wskazać odcinek, który zamierzamy przejechać.

Zakup biletu autostradowego w aplikacjiZakup biletu autostradowego w aplikacji Ministerstwo Finansów

Mandat za brak biletu

Podobnie jak w przypadku nieopłacenia parkowania czy jazdy komunikacją miejską bez biletu za brak opłacenia przejazdu autostradą kierowcom będą groziły mandaty, a dokładnie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Termin płatności ma wynosić 14 dni, a mandat - 500 zł. Kwota ta zostanie obniżona do 400 zł, jeśli wpłata nastąpi w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia wezwania. Opłata nie będzie pobierana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu zostanie zakupiony brakujący bilet lub jeśli mandat został nałożony podczas kontroli drogowej.

Kontrole opłacenia przejazdu będzie prowadzić policja, straż graniczna, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, a także Krajowa Administracja Skarbowa. Skarbówka kupiła już 102 samochody wyposażone w skaner tablic rejestracyjnych, którymi będzie patrolować autostrady i kontrolować, którzy kierowcy opłacili przejazd, a którzy nie.

Więcej o radiowozach skarbówki na rządowych autostradach pisaliśmy tutaj:

Więcej o: