Koniec prac na obwodnicy Marek. Od weekendu otwarty jest nowy odcinek na trasie S8

Drogowcy zakończyli prace przy trasie S8, czyli obwodnicy podwarszawskich Marek. Oddano do użytku ulicę Dworkową, która łączy Kobyłkę z Markami, przechodząc wiaduktem nad ekspresówką i umożliwiając zjazdy na obwodnicę.

Ulica Dworkowa to połączenie Kobyłki z Markami, które przechodzi wiaduktem nad obwodnicą Marek. To ostatni fragment oddany do ruchu na trasie z Marek do Kobyłki. Umowę z poprzednim wykonawcą zerwano w 2018 roku.

Zobacz wideo Pruł 216 km/h na obwodnicy Wrocławia. Policji tłumaczył, że... się spieszy

Terminowe ukończenie prac

W listopadzie 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S8 od węzła Marki do węzła Kobyłka wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Wykonawca miał zrealizować kontrakt do 18 marca 2021 r. i słowa dotrzymał - 5 marca droga została oddana do użytku.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Strabag, a wartość umowy wynosiła ok. 166 mln zł. Kontrakt obejmował dokończenie prac po tym jak GDDKiA w maju 2018 r. odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą - konsorcjum, którego liderem była Salini Polska. Powodem było niewykonanie prac objętych kontraktem oraz to, że mobilizacja sprzętu i pracowników nie rokowała sprawnego zakończenia inwestycji. W wrześniu 2019 r. podjęto decyzję o przekazaniu budowy firmie Strabag, która w ciągu półtora roku dokończyła prace wykonując m.in. węzły Kobyłka, Marki i Zielonka, najazdy na wiadukt w ciągu ul. Dworkowej, kładkę w rejonie ul. Letniskowej, most nad rzeką Długą, drogi dojazdowe oraz chodniki i ścieżki rowerowe.

Trasa S8, obwodnica WarszawyTrasa S8, obwodnica Warszawy GDDKiA

Trasa S8 - nie tylko pod Warszawą

Droga ekspresowa S8 to długa trasa, która przecina Polskę pod skosem, od położonego na południowym zachodzie Kłodzka, aż do Białegostoku na północnym wschodzie. W większości jest trasą dwupasmową, ale w okolicy Warszawy ma po trzy, a miejscami nawet cztery pasy w każdym kierunku. Fragment obiegający stolicę jest częścią obwodnicy i został nazwany Trasą Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. Omija Warszawę od węzła Konotopa (gdzie łączy się z autostradą A2), aż do Marek, Zielonki i dalej w stronę Radzymina.

Trasa S8, obwodnica MarekTrasa S8, obwodnica Marek GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.