Jechał 171 km/h w zabudowanym. Spieszył się do... aresztu domowego

Policja zatrzymała kierowcę, który w mieście przekroczył prędkość o 121 km/h. 35-letni mężczyzna miał dość ciekawą wymówkę - spieszył się, bo ma areszt domowy.

W niedzielę 28 lutego policjanci prowadzący kontrolę prędkości w Kamieniu Małym (woj. lubuskie) zatrzymali kierowcę audi. Mężczyzna w terenie zabudowanym pędził z prędkością 171 km/h. To o 121 km/h więcej od dopuszczalnego w mieście ograniczenia do 50 km/h.

Zobacz wideo 236 km/h na drodze ekspresowej. Sprawa kierowcy trafi do sądu

Spieszył się do aresztu

35-letni kierowca audi miał dość nietypowe wyjaśnienie swojego pośpiechu. Wytłumaczył policjantom, że spieszy się do domu ponieważ jest objęty dozorem elektronicznym. Mężczyźnie kończył się czas, w którym może przebywać poza domem. Osoba objęta takim dozorem w godzinach określonych przez sąd musi znajdować się w miejscu zamieszkania.

Argumentacja nie przekonała funkcjonariuszy. Zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a sprawa została skierowana do sądu, który zadecyduje o wymiarze kary.

Motocykl zatrzymanego pirata drogowego w LesznieDekalog wykroczeń i zero punktów karnych dla motocyklisty. Dlaczego? Bo nie ma prawa jazdy

Od czerwca ważna zmiana. Ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym. Ile można jechać?

Jak jest teraz? W Polsce w obszarze zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h w godzinach od 05:00 do 23:00. W godzinach nocnych (23:00-05:00) limit prędkości jest podniesiony o 10 km/h i wynosi 60 km/h. W strefach zamieszkania ograniczenie prędkości wynosi 20 km/h.

Jak będzie od czerwca? Zmienia się jedna rzecz. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym zostanie ujednolicone. Niezależnie od pory dnia będzie mogli jechać maksymalnie 50 km/h. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym istnieje taki podział. Ze względów bezpieczeństwa został zniesiony w ramach większej grupy zmienionych przepisów. Co jeszcze się zmienia? M.in. pieszy uzyska pierwszeństwo jeszcze przed przejściem, a jazda na zderzaku będzie karana na drogach szybkiego ruchu.

Nowe przejście dla pieszych przez Al. Jerozolimskie przy rondzie CzterdziestolatkaPieszy z pierwszeństwem - decyzja zapadła. Nowe przepisy od czerwca

Radiowóz. Policja. Zdj. ilustracyjneRadiowóz. Policja. Zdj. ilustracyjne Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta