Via Carpatia rusza na północ od Lublina. Trasa S19 jest coraz dłuższa

Podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka trasy Via Carpatia, czyli drogi ekspresowej S19. Tym razem kierowcy przyspieszą na północ od Lublina, w stronę Lubartowa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę 23-kilometrowego odcinka trasy Via Carpatia w ciągu drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem. Inwestycję opiewającą na kwotę 835,66 mln zł zrealizuje firma Mota-Engil Central Europe. Przetarg ogłoszono w czerwcu zeszłego roku i wpłynęło w nim 12 ofert.

Via Carpatia, czyli jedna z najważniejszych tras nie tylko w Polsce

Via Carpatia to europejska trasa, która ma połączyć południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozrusza handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. W Polsce Via Carpatia w znacznej mierze będzie się pokrywać z drogą ekspresową S19. 570-kilometrowa S19 to ekspresówka, przebiegająca przez wschodnią część kraju. Łączy granicę ze Słowacją, Rzeszów, Lublin z Białymstokiem, a dalej pozwoli pojechać na Białoruś. Politycy często nazywają ją "drogą życia" dla wschodniej Polski.

Właśnie dlatego na wszystkich uroczystościach związanych z Vią Carpatią i S19 tak chętnie pokazują się oficjele rządzącej partii. Będą mieli sporo okazji do chwalenia się postępami prac, bo S19 dopiero powstaje. Kierowcy mogą skorzystać z niecałych 80 km, a w budowie znajduje się około 210 km. Na kolejne odcinki albo rozpisano przetargi, albo są dopiero w planach.

Zobacz wideo Lublin. Patrzyła w telefon i pewnie weszła na pasy. Policja pokazuje nagranie
Wpisaliśmy tę drogę na listę inwestycji Programu Budowy Dróg Krajowych, przeprowadziliśmy prace przygotowawcze i przetarg na realizację. Od dzisiaj odcinek Lublin - Lubartów jest w realizacji

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trasa S19, Lublin - LubartówTrasa S19, Lublin - Lubartów GDDKiA

Podpisana umowa to osiemnasty odcinek przyszłej Via Carpatii. To w sumie blisko 210 km drogi ekspresowej S19. Jak podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w przetargu na wyłonienie wykonawcy jest kolejnych siedem odcinków o łącznej długości ok. 93 km. W tym roku zostaną ogłoszone przetargi na wyłonienie wykonawców kolejnych ośmiu odcinków - dwóch w woj. podkarpackim i sześciu w woj. lubelskim.

S19 między Lublinem a Lubartowem

Wykonawca będzie musiał zaprojektować, uzyskać niezbędne decyzje i zbudować ok. 23-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej od węzła Lubartów Północ do węzła Lublin Rudnik. Droga będzie miała po dwa pasy w każdym kierunku z rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną też cztery węzły drogowe, wiadukty, drogi lokalne oraz urządzenia ochrony środowiska.

Autostrada A2Autostrada A2 połączy się z Via Carpatia. Jest przetarg na kluczowy odcinek

Nowa droga za trzy lata

Wykonawca ma 36 miesięcy na realizację inwestycji. Do czasu robót nie wlicza się okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz rozpoczęcie prac planowane jest w 2022 roku. Zakończenie robót przewidziane jest w 2024 r.

Póki co obwodnica Lubartowa w ciągu drogi krajowej nr 19 wygląda tak:

DK19, obwodnica LubartowaDK19, obwodnica Lubartowa GDDKiA

Przebieg Via Carpatia

Trasa będzie przebiegać po zachodniej stronie Lubartowa, wykorzystując korytarz obecnej obwodnicy miasta, a od wschodu ominie miejscowość Niemce. W miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki - węzeł Lubartów Zachód. Dalej trasa S19 pobiegnie nowym śladem, omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 w stronę Jawidza powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa - węzeł Niemce Południe. Trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

S19 Via Carpatia, Białystok Zachód - Białystok PołudnieVia Carpatia w ciągłej budowie. Podpisano umowy na kolejne fragmenty S19 pod Białymstokiem

Trasa S19, Lublin - LubartówTrasa S19, Lublin - Lubartów GDDKiA

Więcej o: