Są oferty na nową obwodnicę Trójmiasta. Trzy fragmenty trasy S6 już w budowie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Trzy fragmenty trasy S6 są już w budowie, a niebawem ruszą prace na kolejnych dwóch odcinkach.

Wybrano najkorzystniejsze oferty na projekt i budowę drogi ekspresowej S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT). Oferty te złożyły firmy Budimex (na pierwszą część trasy) oraz konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia (na drugi odcinek). Łącznie wpłynęły 22 oferty.

Zobacz wideo

Na zadanie nr 1, między węzłami Chwaszczyno i Żukowo, wybrano ofertę firmy Budimex za 715,17 mln zł, a na zadanie nr 2, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe (z obwodnicą Żukowa), ofertę konsorcjum Mirbudu (lider) i Kobylarni (partner) za 777 mln zł. Obie oferty uwzględniają wydłużenie terminu gwarancji jakości na niektóre elementy infrastruktury o 5 lat oraz skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące. Projektowanie i roboty budowlane potrwają 38 miesięcy.

Droga ekspresowa S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie dwujezdniową drogą ekspresową po dwa pasy w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas. OMT razem z obwodnicą Żukowa ma mieć długość około 39 km. Trasa została podzielona na dwa odcinki realizacyjne:

  • Chwaszczyno (bez węzła) – Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km;
  • Żukowo (z węzłem) – Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km.

Trzy odcinki już są w budowie

W województwie pomorskim trwają już prace na trzech odcinkach S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W fazie przetargu łącznie z OMT jest siedem odcinków drogi ekspresowej S6 o łącznej długości ok. 104 km:

  • Leśnice (k. Lęborka) - Bożepole Wielkie,
  • Bobrowniki - Skórowo,
  • Skórowo - Leśnice.

Budowa wszystkich odcinków dróg ekspresowych w województwie pomorskim wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej powinna zakończyć się w 2025 r. Do dyspozycji kierowców będzie wówczas łącznie z istniejącymi odcinkami blisko 200 kilometrów tras ekspresowych.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 na zachód i północ. Jednocześnie wyprowadzi ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Powstanie nowej trasy ma także odblokować centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciążyć Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

Trasa S6, Obwodnica Metropolii TrójmiejskiejTrasa S6, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.