Są oferty na nową obwodnicę Trójmiasta. Trzy fragmenty trasy S6 już w budowie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Trzy fragmenty trasy S6 są już w budowie, a niebawem ruszą prace na kolejnych dwóch odcinkach.

Wybrano najkorzystniejsze oferty na projekt i budowę drogi ekspresowej S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT). Oferty te złożyły firmy Budimex (na pierwszą część trasy) oraz konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia (na drugi odcinek). Łącznie wpłynęły 22 oferty.

Zobacz wideo

Na zadanie nr 1, między węzłami Chwaszczyno i Żukowo, wybrano ofertę firmy Budimex za 715,17 mln zł, a na zadanie nr 2, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe (z obwodnicą Żukowa), ofertę konsorcjum Mirbudu (lider) i Kobylarni (partner) za 777 mln zł. Obie oferty uwzględniają wydłużenie terminu gwarancji jakości na niektóre elementy infrastruktury o 5 lat oraz skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące. Projektowanie i roboty budowlane potrwają 38 miesięcy.

Nowe znaki na drogach szybkiego ruchu"Który zjazd? To już ten?" GDDKiA eksperymentuje ze znakami. Są dużo lepsze od aktualnych

Droga ekspresowa S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie dwujezdniową drogą ekspresową po dwa pasy w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas. OMT razem z obwodnicą Żukowa ma mieć długość około 39 km. Trasa została podzielona na dwa odcinki realizacyjne:

  • Chwaszczyno (bez węzła) – Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km;
  • Żukowo (z węzłem) – Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km.

Trzy odcinki już są w budowie

W województwie pomorskim trwają już prace na trzech odcinkach S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W fazie przetargu łącznie z OMT jest siedem odcinków drogi ekspresowej S6 o łącznej długości ok. 104 km:

  • Leśnice (k. Lęborka) - Bożepole Wielkie,
  • Bobrowniki - Skórowo,
  • Skórowo - Leśnice.

Budowa wszystkich odcinków dróg ekspresowych w województwie pomorskim wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej powinna zakończyć się w 2025 r. Do dyspozycji kierowców będzie wówczas łącznie z istniejącymi odcinkami blisko 200 kilometrów tras ekspresowych.

Węzeł Szczecin KijewoDrogowcy dokończą węzeł pod Szczecinem. Prace ruszą w przyszłym tygodniu

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 na zachód i północ. Jednocześnie wyprowadzi ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Powstanie nowej trasy ma także odblokować centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciążyć Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

Trasa S6, Obwodnica Metropolii TrójmiejskiejTrasa S6, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej GDDKiA