Nowe obostrzenia. Kierowca także musi mieć maseczkę. Bez niej może mieć problemy

Z pozoru obowiązek zasłaniania twarzy maseczkami (rozporządzenie zabroniło m.in. używania chust i szalików) nie uderza bezpośrednio w kierowców. Z pozoru, bo i tak są sytuacje, kiedy będziemy maseczki potrzebować.

Maseczka w samochodzie? Nie. Ale musisz ją mięć podczas kontroli

Od soboty 27 lutego musimy nosić maseczki. Wbrew wielu plotkom, rząd nie zdecydował się na sprecyzowanie wymaganego rodzaju maseczki. Zakazał za to używania jako zamienników szalików, chust albo przyłbic. Możemy was uspokoić. Nie ma nakazu jazdy w niej w samochodzie osobowym. Zasłaniać usta i nos powinniśmy za to w transporcie publicznym. Większość kierowców nie musi więc nosić maseczki w swoim aucie, ale pamiętajcie, aby mieć ją przy sobie, żeby nie mieć problemów w sklepie, pracy albo na ulicy. Kierowca musi ją mieć także w warsztacie, u wulkanizatora i na stacji benzynowej.

Pamiętajcie też, że zasłaniać usta i nos trzeba podczas kontroli policyjnej. A to oznacza, że musicie mieć maseczkę, kiedy zatrzyma was policja. Niekonieczne po złamaniu jakiegoś przepisu, może być to po prostu rutynowa kontrola. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie maseczkę, żeby uniknąć problemów. Do minionej soboty mogliśmy użyć szalika albo chusty.

Obostrzenia dla kierowcówKierowco, wracają zakazy od 27.02. W jednym województwie i na granicy. Mamy pełną listę zmian

Jak zachować się podczas kontroli? Słuchaj policjanta

Również podczas kontroli policyjnych obowiązują zasady zachowania odległości i ograniczenia kontaktu do minimum. Dlatego powinniśmy tylko lekko uchylić okno. Na tyle, żeby była możliwa swobodna rozmowa z policjantem. Nie powinniśmy otwierać okna i podawać dokumentów policjantowi. Jeżeli to rutynowa kontrola, to wystarczy przyłożyć dokument do szyby, tak aby funkcjonariusz mógł odczytać nasze dane i zobaczyć zdjęcie. Nie otwieramy okna ani nie wychodzimy z samochodu, jeśli policjant nas o to nie poprosi. W większości kontroli nie ma takiej konieczności. Podczas kontroli musimy mieć maseczkę. Policjant może nas poprosić o jej zdjęcie, żeby zweryfikować tożsamość kierowcy. Mamy obowiązek to zrobić, ale pamiętajcie, żeby poczekać na prośbę funkcjonariusza.

Wciąż przeprowadzane są także kontrole trzeźwości, choć na początku pandemii pojawiały się informacje, że policja nie będzie kontrolować kierowców. To nieprawda.

Zobacz wideo Skradzionym autem uciekał przed policją. Wjechał na nieczynny most w Świerkocinie i wylądował w rzece

Nowe obostrzenia od 27 lutego.W większości Polski bez zmian

Prawie w całej Polsce pozostają otwarte hotele, stoki narciarskie, kina oraz baseny. Oczywiście w reżimie sanitarnym, ale wszystkie te miejsca znowu działają. Niestety siłownie i restauracje pozostaną zamknięte. Ćwiczyć można za to na otwartych boiskach oraz kortach.

 • Hotele - dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi na życie gości, restauracje hotelowe zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje również bez zmian. Będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos i w dowozie.

Parking w sklepie i ciepłe guzikiPojechałem do sklepu o 10:00 i wcisnąłem ciepły przycisk. Co nowego w obostrzeniach?

Ta lista nie dotyczy jednego województwa. W warmińsko-mazurskim powracają zakazy i obostrzenia

Minister Zdrowia podkreślał, że najgorsza sytuacja pandemiczna jest w województwie warmińsko-mazurskim. Tam wracają zakazy. To ważnie nie tylko dla mieszkańców Warmii i Mazur, ale także dla wszystkich, którzy się tam wybierają. Wraca tam zdalne nauczanie, zamknięte zostaną także hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny oraz korty tenisowe. Zakazy mają potrwać dwa tygodnie. Jeśli sytuacja się poprawi, to mogą zostać zdjęte.

Wracasz z Czech lub Słowacji? Możesz trafić na kwarantannę

Od 27 lutego zostanie wprowadzona kwarantanna dla osób wracających z Czech i Słowacji. Teoretycznie wszystkich, ale są od tego wyjątki:

Obostrzenia dla kierowców. O czym musisz pamiętać?

 • Warto pamiętać, że na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. To oznacza, że kawę, zapiekankę czy hot doga możemy kupić, ale zjeść - już we własnym samochodzie. Części restauracyjne są wyłączone.
 • Na stacji, u wulkanizatora lub w warsztacie trzeba pamiętać o maseczce.
 • Istnieje także (raczej martwy) przepis o parkowaniu na co drugim miejscu w centrach handlowych i przed marketami.
 • Wciąż obowiązuje limit miejsc w samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Nowy przepis nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają. Duże rodziny nie muszą się więc martwić o paraliż domowej logistyki. Z pozoru przepis brzmi absurdalnie i budzi kontrowersje. Domyślamy się, skąd ten absurd się wziął - autorzy przepisu mieli na myśli prywatnych przewoźników, którzy świadczą małymi busami usługi transportu osób.

A czego nie musisz się bać? Wiele obostrzeń wciąż jest anulowanych

 • Pierwsza fala obostrzeń była dla nas kierowców bardzo dotkliwa, ale aktualnie większość z najbardziej kontrowersyjnych przepisów już nie obowiązuje. Narodowa kwarantanna ich nie przywróciła. Kierowca nie musi się martwić o:
 • Zmianę opon z letnich na zimowe (ministerstwo zajęło jasne stanowisko, że kierowcy nie będą karani za zmianę opon).
 • Wizytę w warsztacie.
 • Mycie samochodu w myjni.
 • Godziny dla seniorów na stacjach benzynowych i w warsztatach. Od 1 lutego godziny dla seniorów w ogóle znikają, ale już wcześniej obowiązywały tylko w sklepach, drogeriach i aptekach. Stacje i warsztaty nie były nimi objęte,
 • Jeżdżenie po mieście. Nawet bez celu.
 • Przemieszczanie się między miastami.

Prawo jazdyBezterminowe prawo jazdy 2021 - wymiana, przepisy, kiedy. Wymienić musi każdy, ale spokojnie