Od dzisiaj podwyżki na A2. Drożeją trzy kluczowe odcinki autostrady. Znowu

Kierowcy autostradę A2 często nazywają jedną z najdroższych w Europie. Teraz za przejazd między Koninem a Nowym Tomyślem zapłacimy jeszcze więcej. Niby tylko o złotówkę, ale na każdym odcinku. To kolejna podwyżka w ostatnim czasie.

Podwyżka na autostradzie A2

Nowe opłaty na A2 wchodzą w życie już 15 lutego o godzinie 6 rano. Po weekendzie kierowcy muszą się liczyć z kolejną podwyżką - za każdy 50-kilometrowy odcinek między Koninem i Nowym Tomyślem zapłacą 23 zł. To o złotówkę więcej niż do tej pory. Niby mało, ale zaledwie rok temu trasa również podrożała o jeden złoty. Fragment autostrady A2 Konin-Nowy Tomyśl podzielony jest na trzy odcinki:

  • Nowy Tomyśl - Poznań
  • Poznań - Września
  • Września - Konin

Przejazd A2 będzie więc w sumie kosztował aż 69 złotych.

To ceny dla osobówek, bo inni kierowcy zapłacą znacznie więcej

Za każdy odcinek kierowca osobówki będzie płacił 23 złote. Do kategorii 1 oprócz samochodów osobowych zalicza się jeszcze motocykle oraz małe samochody dostawcze. Jak będą wyglądać inne stawki?

  • 34 zł (auta o dwóch osiach oraz motocykle i pojazdy o dwóch osiach z przyczepami),
  • 52 zł (auta o trzech osiach oraz pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 80 zł (auta o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy o trzech osiach z przyczepami),
  • 230 zł (pojazdy ponadnormatywne).
Zobacz wideo Pijany kierowca staranował urządzenie na stacji paliw przy autostradzie A2 w woj. lubuskim.

Dlaczego znowu płacimy więcej?

Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji

- tłumaczy podwyżkę Anna Ciamciak, rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej. Spółka jako powód podwyżek wskazuje także rozbudowę obwodnicy Poznania. Budżet państwa nie dopłacił do trzeciego pasa wokół stolicy Wielkopolski. Na pocieszenie możemy napisać, że nic nie zmienia się na odcinku autostrady A2 na trasie Świecko - Nowy Tomyśl. Za przejechanie 106 kilometrów kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą 18 zł. Na tym odcinku podwyżek nie będzie, ponieważ nie pozwala na to umowa koncesyjna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.