"Ropa najdroższa od roku". Eksperci nie mają wątpliwości - czekają nas podwyżki na stacjach

Macie w samochodzie pusty bak? To lepiej nie zwlekajcie i pojedźcie na stację już teraz. Eksperci jednogłośnie wskazują, że czekają nas kolejne podwyżki. Wszystko przez bardzo wysokie ceny ropy.

W ostatnich dniach ceny na stacji paliw ustabilizowały się, a konsekwentne podwyżki cen na chwilę wyhamowały. Średnio za litr benzyny 95 płaciliśmy w Polsce 4,67 zł, a za olej napędowy - odrobinę mniej, bo 4,64 zł. Delikatną podwyżkę mogli za to dostrzec kierowcy, którzy jeżdżą na gaz. LPG podskoczyło do 2,22 zł za litr.

Czekają nas podwyżki

- W ostatnich dniach mamy permanentny wzrost cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych. W tej chwili cena surowca już przebiła poziom 59 dolarów. Jest najdroższa od wielu miesięcy - mówi dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z serwisu e-petrol.pl. Zdaniem ekspertów to sprawia, że musimy się liczyć z podwyżkami na stacjach. - Biorąc pod uwagę nastroje rynkowe, o których mówiliśmy, i prognozy na najbliższy czas spodziewamy się, że ceny w Polsce będą mogły się nieco korygować w górę - dodaje Jakub Bogucki.

 

Ile zapłacimy za paliwo?

Zdaniem analityków ceny na stacjach podskoczą do:

  • 4,65-4,76 zł/l za benzynę 95.
  • 4,62-4,73 zł/l za olej napędowy.
  • Podwyżki mogą dotknąć także LPG, za autogaz zapłacimy 2,22-2,30 zł/l.

Wszystko wskazuje na to, że kolejne dni i tygodnie upłyną nam pod znakiem kolejnych podwyżek. Te zwykle nie są wysokie, ale cena litra paliwa nieubłaganie dąży ku 5 zł. A jeszcze nie tak dawno, bo niecały rok temu na stacjach płaciliśmy nawet mniej niż 4 złote. Głośno było także o pewnym poznańskim punkcie, gdzie kierowcy tankowali po 2,99 zł (kwiecień 2020 r.). Tamto załamanie cen paliw spowodowane było nie tylko pierwszą falą pandemii, ale też wojną paliwową między Rosją a Arabią Saudyjską. Rynek wrócił jednak do normalności, do dla zwykłego kierowcy wcale nie jest dobrą informacją, co widać po aktualnych cenach.

Zobacz wideo Kurs akcji GameStop zadziwił świat. „Nie mają prawa być tak drogie”
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.