Wybrano wykonawcę autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Umowa jeszcze w tym roku

Po ogłoszeniu przetargu wybrano najkorzystniejszą ofertę na budowę pierwszego z czterech planowanych odcinków A2. Nowy fragment autostrady powstanie pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

W przetargu na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka autostrady A2 Siedlce - Biała Podlaska najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Strabag. Chodzi o fragment pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a rejonem miejscowości Malinowiec. Podpisanie umowy planowane jest w drugim kwartale 2021 r. Wartość inwestycji szacowana jest na blisko 700 mln zł.

Zobacz wideo

Wykonawca ma 33 miesiące na prace projektowe i realizację zadania. Budowa będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.

Autostrada A2 po nowym śladzie

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych decyzji, a potem budowa prawie 19 kilometrów autostrady A2. Droga będzie miała przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Wybudowany zostanie węzeł Borki. Ponadto powstaną drogi równoległe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autostrada A2, Siedlce Zachód - MalinowiecAutostrada A2, Siedlce Zachód - Malinowiec GDDKiA

A2 od węzła Lubelska do Białej Podlaskiej

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 km autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Na środkowy odcinek od węzła Groszki do węzła Gręzów kontrakt podpisano pod koniec stycznia 2021 r. W toku są postępowania przetargowe dla czterech kolejnych odcinków pomiędzy węzłami Siedlce Zachód a Biała Podlaska:

  • Siedlce Zachód – rejon m. Malinowiec,
  • rejon m. Malinowiec - w. Łukowisko,
  • w. Łukowisko - rejon m. Swory,
  • m. Swory - w. Biała Podlaska.

Autostrada A2 od Białej Podlaskiej do granicy z BiałorusiąRuszył przetarg na budowę autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy

A2 Łódź - Warszawa - będzie dodatkowy pas ruchu

W województwie łódzkim i mazowieckim nadal trwa opracowywanie koncepcji poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

Autostrada A2, Siedlce Zachód - MalinowiecAutostrada A2, Siedlce Zachód - Malinowiec GDDKiA

Autostrada A2, Siedlce Zachód - MalinowiecAutostrada A2, Siedlce Zachód - Malinowiec GDDKiA

Więcej o: