Skarbówka będzie patrolować autostrady. Sprawdzi, czy zapłaciłeś za bilet

Krajowa Administracja Skarbowa będzie wkrótce patrolować autostrady, kontrolując czy kierowcy opłacili przejazd. Pojawienie się osobowych fordów wynika z wprowadzenia systemu opłat e-Toll.

Ministerstwo Finansów kupi 102 samochody marki Ford. 32 focusy kombi i 70 furgonów Transit Custom trafią do Krajowej Administracji Skarbowej. Jak ustalił portal dziennik.pl, mniejsze modele mają działać jak mobilne punkty kontrolne, a furgony będą wyposażone w przestrzeń biurową i magazynową.

Zobacz wideo

Radar w kogucie

W kogutach umieszczonych na dachu fordów znajdą się czujniki laserowe LIDAR wyposażone w system rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR/OCR (Automatic Number Plate Recognition/Optical Character Recognition). Skanery będą kontrolować więcej niż jeden pas ruchu, nawet w nocy i przy ograniczonej widoczności. Takie radary umożliwiają zeskanowanie tablic rejestracyjnych kilku pojazdów jednocześnie (zarówno tych będących w ruchu, mijanych i zaparkowanych), a ich skuteczność to aż 98 proc.

System e-Toll - za autostradę zapłacisz aplikacją

Po co skarbówce takie radiowozy? W 2021 roku ma zacząć działać system e-Toll, który na podstawie danych geolokalizacyjnych będzie sprawdzał, czy pojazdy przemieszczające się danym odcinkiem mają opłacony przejazd. Jeszcze w pierwszym kwartale system zacznie obowiązywać samochody o DMC większym niż 3,5 tony czyli głównie ciężarówki. e-Toll zacznie obowiązywać samochody osobowe nieco później, bo od 1 grudnia 2021 r.

Gdzie spotkamy radiowozy skarbówki?

Patrolowe samochody Krajowej Administracji Skarbowej pojawią się na autostradach zarządzanych przez KAS. Chodzi o autostradę A2 na odcinku Konin - Stryków (99 kilometrów) i A4 Sośnica - Wrocław (162 kilometry).

Mandat za brak opłaty

Przejazd autostradą będzie można opłacić na dwa sposoby:

  • standardowo w bramce na autostradzie,
  • za pomocą aplikacji - na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do systemu e-Toll.

Aplikacja w pierwszej kolejności będzie działać dla samochodów ciężarowych. System zostanie uruchomiony w pierwszym kwartale 2021 r. Od tego momentu na bramkach zostanie udostępniony wolny pas dla pojazdów, których kierowcy będą opłacali przejazd drogą elektroniczną.

Podobnie jak w przypadku nie opłacenia parkowania czy jazdy komunikacją miejską bez biletu, za brak opłacenia przejazdu autostradą kierowcom będą groziły mandaty, a dokładnie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Termin płatności ma wynosić 14 dni, a mandat - 500 zł. Kwota ta zostanie obniżona do 400 zł, jeśli wpłata nastąpi w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania.

Ford Focus 1.0 EcoBoost Hybrid 155 KM mHEVFord Focus 1.0 EcoBoost Hybrid 155 KM mHEV Zuzanna Krzyczkowska

Ford Focus 1.0 EcoBoost Hybrid 155 KM mHEVFord Focus 1.0 EcoBoost Hybrid 155 KM mHEV Zuzanna Krzyczkowska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.