Ford podpisał umowę z Google. Będzie nowy system operacyjny oparty na Androidzie

Ford zawarł sojusz ze światowym gigantem internetowym Google. Za dwa lata w nowych modelach pojawi się nowy system operacyjny oparty o Androida.

Ford wpadł na pomysł, na który producenci samochodów powinni wpaść już dawno. Postanowił skupić się na tym, na czym się zna - produkcji samochodów, a kwestię cyfryzacji i oprogramowania zostawić profesjonalistom. Bo prawda jest taka, że większość interfejsów w nowych samochodach ma swoje słabe punkty. Dlatego powierzenie zaprojektowania nowego systemu multimedialnego w samochodach cyfrowemu gigantowi, który zna się na tym jak mało kto, może Fordowi wyjść tylko na dobre.

Google nie jest pierwszą taką firmą, z którą Ford współpracuje. Na przestrzeni lat amerykański producent samochodów współpracował z takimi firmami jak m.in. Microsoft, Blackberry (to z nimi opracowali aktualny system multimedialny SYNC) czy nawet Amazon.

Zobacz wideo

Ford i Google

Ford podpisał partnerską umowę z firmą Google na najbliższe sześć lat. We wszystkich modelach Forda produkowanych od 2023 r. będzie montowany nowy system oparty o Androida. Pojawią się w nim takie usługi Google jak choćby sklep Google Play czy nawigacja Google Maps.

W nowych autach będzie także dostępny głosowy Asystent Google. Za jego pomocą będzie można sterować ustawieniami w aucie (np. zmienić temperaturę, ustawienia klimatyzacji czy cel w nawigacji), ale także zapytać np. o pogodę.

Jak ustalił portal Auto Świat nowy system Forda/Google ma również umożliwić sterowanie inteligentnym domem. Jeśli posiadamy w domu taką infrastrukturę/instalację, za pośrednictwem samochodu będziemy mogli np. włączyć w domu ogrzewanie, kamery monitoringu czy zablokować zamki. Brzmi to ciekawie, jeśli jadąc do domu będziemy mogli wydać asystentowi komendę "podlej trawnik", a automatyczne spryskiwacze zajmą się zroszeniem ogrodu.

Samochody Forda będą się komunikować z chmurą za pośrednictwem internetu. Aktualizacje mają być instalowane bezprzewodowo z wykorzystaniem modemu sieci komórkowej lub Wi-Fi. Ford nie jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na współpracę z Google. Podobną decyzję podjęło niedawno Volvo. Na współpracy z amerykańskim internetowym gigantem skorzysta także alians Renault, Nissan i Mitsubishi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.