Pojechałem do sklepu o 10:00 i wcisnąłem ciepły przycisk. Co nowego w obostrzeniach?

Obostrzenia kasowane są małymi kroczkami. Co zmieniło się 1 lutego? Nie musimy już patrzeć na zegarek, planując zakupy, bo zlikwidowano godziny dla seniorów. Za to w komunikacji trzeba zachować czujność - w wielu miastach wróciły przystanki na żądanie.

Nowe obostrzenia od 1 lutego, a raczej mniej obostrzeń. Ucieszą się miłośnicy zakupów

Jeśli spodziewaliście się końca narodowej kwarantanny wraz z początkiem lutego, to musimy was rozczarować. Tak naprawdę zmiany są trzy, z czego dwie dotyczą sklepów. Bez patrzenia na zegarek możecie pojechać na zakupy i nie przejmować się, że ktoś was nie wpuści między 10 a 12. 1 lutego zlikwidowano godziny dla seniorów. Druga zmiana to otwarcie galerii handlowych. Do lutego te były w większości zamknięte, a działały w nich przede wszystkim sklepy spożywcze, drogerie, lokale gastronomiczne (sprzedawały na wynos lub z dostawą) oraz apteki. Teraz otwarte będą wszystkie punkty handlowe. Oczywiście w reżimie sanitarnym.

Od 1 lutego pojechać możecie też np. do muzeum lub galerii sztuki. Rząd zdecydował się na otwarcie instytucji kultury z zachowaniem reżimu sanitarnego - jedna osoba na 15 m2.

Od początku pandemii polscy policjanci ukarali 19 tysięcy osób mandatem za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust.Nie odmówisz przyjęcia mandatu. Kontrowersyjny projekt PiS

Wracają przystanki na żądanie i ciepłe guziki

Z kolei w autobusach i tramwajach w wielu miastach musicie pamiętać o przystankach na żądanie. Te zostały w większości miast na czas pandemii wyłączone, żeby nie zmuszać pasażerów do wciskania przycisków albo kontaktowania się z kierowcą. 1 lutego w niektórych miastach takie przystanki wracają. Tak jest m.in. w Warszawie. Warto o tym pamiętać, żeby nie przejechać swojego przystanku. A jeśli czekacie na swój autobus, który zatrzymuje się tylko na żądanie, nie zapomnijcie zamachać, inaczej tego nie zrobi. Kierowca nie będzie też otwierał wszystkich drzwi - musicie zasygnalizować chęć wyjścia, wciskając "ciepły przycisk". W środkach transportu publicznego trzeba zakrywać usta oraz nos, ograniczona jest także liczba pasażerów. Tu się nic nie zmienia.

Ciepłe przyciski i przystanki na żądanieCiepłe przyciski i przystanki na żądanie fot. Filip Trusz

Po Polsce możesz jeździć, ile, gdzie i po co chcesz. Bez maseczki

"Nowe obostrzenia od 1 lutego" nie oznaczają kolejnych utrudnień dla kierowców samochodów osobowych. W Polsce nie ma zakazu przemieszczania się. Możecie jeździć po całym kraju, ile wam się podoba i nie musicie mieć żadnego celu. Nikt nie będzie was z tego powodu zatrzymywał. Pod tym względem wróciliśmy do normalności. Nie obowiązuje już także obowiązek jazdy w maseczce. Nawet, jeśli jedziecie z kimś spoza rodziny i grona domowników - w osobówce maseczki nie trzeba mieć.

Drogi ekspresowe płatne dla ciężarówek. Zmiana systemu opłat - AKTUALIZACJADrogi ekspresowe płatne dla ciężarówek. Zmiana systemu opłat - AKTUALIZACJA

Obostrzenia dla kierowców. O czym musisz pamiętać?

 • Warto pamiętać, że na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. To oznacza, że kawę, zapiekankę czy hot doga możemy kupić, ale zjeść - już we własnym samochodzie. Części restauracyjne są wyłączone.
 • Na stacji, u wulkanizatora lub w warsztacie trzeba pamiętać o maseczce.
 • Istnieje także (raczej martwy) przepis o parkowaniu na co drugim miejscu w centrach handlowych i przed marketami.
 • Wciąż obowiązuje limit miejsc w samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Nowy przepis nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają. Duże rodziny nie muszą się więc martwić o paraliż domowej logistyki. Z pozoru przepis brzmi absurdalnie i budzi kontrowersje. Domyślamy się, skąd ten absurd się wziął - autorzy przepisu mieli na myśli prywatnych przewoźników, którzy świadczą małymi busami usługi transportu osób.
Zobacz wideo Wypadek na oznakowanym przejściu dla pieszych w Zielonej Górze. Pieszą odrzuciło o kilkadziesiąt metrów

Mimo narodowej kwarantanny dawne obostrzenia nie wróciły

O anulowanych zakazie przemieszczania się i obowiązku noszenia maseczki w samochodzie już wspominaliśmy. To jednak nie koniec obostrzeń, którymi kierowca nie musi się już przejmować. Nie są już karane wizyty w myjni, u wulkanizatora lub w warsztacie. Tak ostre ograniczenia obowiązywały tylko podczas pierwszej fali pandemii. Narodowa kwarantanna ich nie przywróciła. Nie spodziewamy się także, by w najbliższym czasie miały wrócić. Na razie rząd raczej luzuje obostrzenia - powoli, bo powoli, ale jednak. Jeśli cokolwiek się zaostrzy, to was od razu poinformujemy.

Kradzież samochoduMetod kradzieży jest mnóstwo. Na butelkę, walizkę albo śpiocha. Jak się przed nimi bronić?

Obostrzenia w Polsce od 1 lutego. Jakie obostrzenia zostają?

Na koniec przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych obostrzeń, które wciąż w Polsce obowiązują. Nie skupiamy się już tylko na kierowcach i podróżnych.

 • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 • Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych.
 • Kwarantanna dla osób wracających do Polski z zagranicy.
 • Ograniczenia w komunikacji publicznej.
 • W kościołach obowiązuje limit osób - maks. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
 • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. 5 osób.
 • W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.
 • Zakaz organizacji komunii, wesel i konsolacji.
 • Zakaz działalności dyskotek.
 • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
 • Uczniowie klas I-III szkół podstawowych od 18 stycznia uczą się stacjonarnie. Uczniowie klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
 • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
 • Ograniczenie w działalności hoteli.
 • Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness dla sportowców-amatorów.

Pandemia koronawirusa. Siłownia Fitness Point w galerii MM - działa w czerwonej strefie, ćwiczą tylko 'sportowcy przygotowujący się do zawodów'. Poznań, 19 października 2020Pandemia koronawirusa. Siłownia Fitness Point w galerii MM - działa w czerwonej strefie, ćwiczą tylko 'sportowcy przygotowujący się do zawodów'. Poznań, 19 października 2020 Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: