Drogi ekspresowe będą płatne dla osobówek? Rzecznik ministerstwa dementuje [AKTUALIZACJA]

Rząd zmienia system poboru opłat za przejazdy drogami ekspresowymi dla ciężarówek. Zmiany mają wejść w życie już w kwietniu.

Po publikacji tego materiału zadzwonił do nas rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś i wyjaśnił, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Przejazd samochodów ciężarowych drogami ekspresowymi aktualnie jest płatny przez system bramek viaTOLL. Od kwietnia 2021 r. zacznie działać system pobierania opłat e-Toll działający na podstawie danych geolokalizacyjnych. Nie zmieni się jednak wysokość pobieranej opłaty ani liczba dróg, na których obowiązuje płatny przejazd. Rzecznik podał nam również informację, że ministerstwo nie planuje wprowadzenia odpłatnego przejazdu drogami ekspresowymi dla samochodów osobowych.

Zmiana systemu poboru opłat na drogach ekspresowych ma się pojawić już w kwietniu 2021 r.

Licytuj #JedenDzieńDłużej. Gazeta.pl gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Nowy system opłat dla ciężarówek

Rząd planuje zmianę systemu poboru opłat za przejazd drogami ekspresowymi. Będzie obowiązywał kierowców pojazdów o masie przekraczającej trzy i pół tony, zatem dotknie głównie ciężarówek. Pobór opłat ma się odbywać za pośrednictwem systemu e-Toll polegającym na satelitarnym śledzeniu pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad rozwiązaniami technicznymi, które umożliwią zdalne pobieranie opłaty. System będzie też dostępny dla kierowców samochodów osobowych, ale opłaty będą pobierane za przejazdy autostradami. W pierwszej kolejności będą działać na odcinkach A2 Konin - Stryków (99 kilometrów) i A4 Sośnica - Wrocław (162 kilometry).

Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce

- powiedział Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Więcej o planowanym wprowadzeniu systemie e-Toll dla samochodów osobowych pisaliśmy w tym artykule:

System poboru opłat e-Toll na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS będzie sprawdzał, czy pojazdy przemieszczające się danym odcinkiem mają opłacony przejazd. Sytuacja będzie więc analogiczna jak w przypadku systemu viaTOLL.

Autostrada A4Autostrada A4 Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.