Niespełna tysiąc tesli i ponad dwa razy więcej nissanów. Te samochody elektryczne królują w Polsce

Do końca 2020 roku w Polsce zarejestrowanych zostało ponad 900 samochodów marki Tesla. Ponad połowa z nich to Model S. Liderem w elektrycznym rankingu producentów jest jednak Nissan, który sprzedał już ponad dwa tysiące aut.
Zobacz wideo Nissan Ariya Concept w Tokio

Park samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce z miesiąca na miesiąc się powiększa, choć oczywiście nowych aut przybywa stosunkowo powoli. Teraz mamy możliwość dowiedzieć się, ile samochodów z wtyczką jeździ po ulicach polskich miast i które modele są najpopularniejsze. 

Ponad dwa tys. nissanów i niespełna tysiąc tesli

Jak wynika z najnowszych danych (z dnia 31.12.2020) opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w Polsce zarejestrowanych jest obecnie ponad 20 tysięcy samochodów z wtyczką. Dokładnie jest ich 20 181 sztuk, z czego nieco ponad połowa (51,7 proc.) to samochody hybrydowe typu plug-in (10 430 sztuk). Elektryków jest tylko nieco mniej, bo 9751 egzemplarzy.

Jak wskazuje w swoim raporcie Samar, najwięcej po polskich drogach jeździ (a przynajmniej jest u nas zarejestrowanych) nissanów. Elektryczne samochody japońskiego producenta cieszą się nad Wisłą największym zainteresowaniem, bo zarejestrowano ich 2029 sztuk. 

Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych marek jest BMW (1568 sztuk), podium zamyka Renault (1005 egzemplarzy), a tuż za nim uplasowała się Tesla (944 samochody), która pomimo ogromnej popularności w mediach nie zmieściła się na w pierwszej trójce rankingu. Na piątym miejscu jest jeszcze Skoda z dorobkiem 518 elektrycznych samochodów po rejestracji.

Nissan LEAF e+ 3.ZERO Limited EditionNissan LEAF e+ 3.ZERO Limited Edition Nissan

Najpopularniejszym samochodem elektrycznym w Polsce jest Nissan Leaf (1795 sztuk), a dalsze pozycje zajmują BMW i3 (1568 sztuk, czyli 100 proc. wszystkich aut BMW), Renault ZOE (622 sztuki), Skoda Citigo (518 sztuk, czyli również 100 proc. całości) i Tesla Model S (481 sztuk). Co ciekawe, każde z tych aut odpowiada za większą część sprzedaży samochodów elektrycznych danego producenta.

Przy okazji warto zauważyć, że Tesla to jedyny producent z Top 5, który zajmuje się produkcją wyłącznie samochodów elektrycznych. Oznacza to, że Tesla jest jednym z najmniej popularnych marek aut (w ogóle, nie tylko elektrycznych) nad Wisłą, bo jest ich mniej niż tysiąc. Pozostałe firmy mogą zarobić bowiem również na sprzedaży aut spalinowych i wszelkiego rodzaju hybryd.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przedstawił również podobny ranking dla samochodów hybrydowych typu plug-in. W tej grupie liderem jest BMW z liczbą 2704 sztuk. Dalej znalazły się marki Volvo, Mitsubishi, Mercedes i Kia. Najpopularniejszą hybrydą z wtyczką w Polsce jest Mitsubishi Outlander (960 sztuk).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.