Znamy oferty na kolejny fragment autostrady A2. Pojedziemy szybciej od Siedlec do Białej Podlaskiej

Autostrada A2 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce. Znamy już oferty na budowę jej wschodniego fragmentu od Siedlec do Białej Podlaskiej.

W przetargu na zaprojektowanie i budowę 14-kilometrowego odcinka autostrady A2 pomiędzy miejscowością Swory (km 610+722) a węzłem Biała Podlaska wpłynęło osiem ofert. Najtańszą ofertę na kwotę 467,66 mln zł złożyła firma POLAQUA.

Zobacz wideo

Pozostałe oferty:

  • 473,55 mln zł - Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor
  • 481,52 mln zł - KOLIN Insaat, Turizm Sanayi ve Ticaret
  • 491,92 mln zł - konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska (lider) i Aldesa Construcciones (partner)
  • 508,05 mln zł - Strabag
  • 544,91 mln zł - BUDIMEX
  • 548,85 mln zł - konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construcción (partner)
  • 584,2 mln zł - konsorcjum firm: Unibep (lider), Budrex (partner), VALUE ENGINEERING

Na realizację inwestycji przewidziano dokładnie 628 308 570,53 zł.

Autostrada A2GDDKiA: 140 km autostrad w realizacji i 114 km w przetargu

Jak będzie wybrana oferta?

Złożone oferty będą oceniane według następujących kryteriów:

  • gwarancja - 30 proc.,
  • termin - 10 proc.,
  • cena - 60 proc.

Każdy z wykonawców zaproponował skrócenie czasu realizacji o trzy miesiące (z 36 do 33) oraz wydłużenie gwarancji (z 5 do 10 lat) na ekrany akustyczne.

Terminy

Umowa z wykonawcą (w przypadku braku odwołań) powinna zostać podpisana w kwietniu 2021 r. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 33 miesiące od daty zawarcia umowy. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej przewidziane jest na grudzień 2021 r.

Droga krajowa nr 8Degradacja dróg krajowych. Ponad 70 km "krajówek" stało się drogami wojewódzkimi

Zakres prac

Wykonawca przygotuje projekt, uzyska niezbędne decyzje, a następnie wybuduje około 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu i rezerwę pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną także drogi do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Białej Podlaskiej w ciągu DK2Obwodnica Białej Podlaskiej w ciągu DK2 GDDKiA

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 kilometrów autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin zakończenia prac to jesień 2023 r.

Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono przetarg na ostatni 32-kilometrowy odcinek autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

A2 Warszawa - Łódź zyska dodatkowy pas ruchu

Wciąż trwają prace projektowe nad poszerzeniem autostrady A2 w województwie łódzkim i mazowieckim. Mowa o 89-kilometrowym odcinku pomiędzy Warszawą a Łodzią. Przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie w drugiej połowie roku. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu.

Autostrada A2, Siedlce - Biała PodlaskaAutostrada A2, Siedlce - Biała Podlaska GDDKiA