Już w 2021 r. kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskają nowe uprawnienia. Pod dwoma warunkami

Pierwszy miesiąc nowego roku to zawsze dobry czas, żeby sprawdzić, co czeka nas w najbliższym czasie. Jedną z ciekawszych zmian w 2021 r. ma być rozszerzenie uprawnień posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Kierowcy będą mogli jeździć znacznie cięższymi autami. Pod dwoma warunkami.

Dziś dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B to 3,5 tony. Jeśli nie dojdzie do dużych opóźnień, to jeszcze w tym roku będzie to 4,25 tony. Pod dwoma warunkami. Samochód musi mieć napęd alternatywny, a kierowca - prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Z prawem jazdy kategorii B pojedziemy cięższymi samochodami

W zeszłym roku Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę w ustawie o transporcie drogowym, która rozszerzy prawa posiadaczy kategorii B. Chodzi o zapis, który mówi, jakie pojazdy będą mogli prowadzić. Będzie można jeździć:

Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.

mObywatel - mPrawo Jazdy w telefoniePrawo jazdy w telefonie - od dziś nie trzeba go mieć przy sobie. Kiedy warto? Co jeśli policja nie ma zasięgu?

Nowe uprawnienia pod dwoma warunkami

Aktualnie kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Nowe prawo zezwoli jeździć pojazdami znacznie cięższymi - o DMC do 4,25 tony. Jednak jak czytamy powyżej, pod warunkiem, że będą to samochody z napędem alternatywnym. Chodzi m.in. o elektryki, które z racji akumulatorów są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem. Oczywiście nie dotyczy to tylko samochodów elektrycznych, a wszystkich alternatywnych napędów.

W propozycji resortu drugim warunkiem będzie posiadanie przez kierowcę prawa jazdy od co najmniej dwóch lat.

Prawo jazdyWymienił bezterminowe prawo jazdy, starosta wpisał mu datę ważności uprawnień. Jest wyrok

Kiedy prawo jazdy kategorii B na cięższe pojazdy?

Poszerzenie uprawnień dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B planowane jest na ten rok. Początkowe zapowiedzi resortu mówiły o maju 2021 r., później zapewniano, że zmiany zostaną wprowadzane w życie w pierwszej połowie roku. Możliwe, że sytuacja w kraju trochę to opóźni, ale i tak powinno to stać się w 2021 r. Co ważne, każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy będzie nabywała uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Zobacz wideo Wyprzedzanie na zakręcie i podwójnej ciągłej, o krok o wypadku. 20-latek stracił prawo jazdy na pół roku