Dziś dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B to 3,5 tony. Jeśli nie dojdzie do dużych opóźnień, to jeszcze w tym roku będzie to 4,25 tony. Pod dwoma warunkami. Samochód musi mieć napęd alternatywny, a kierowca - prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.
W zeszłym roku Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę w ustawie o transporcie drogowym, która rozszerzy prawa posiadaczy kategorii B. Chodzi o zapis, który mówi, jakie pojazdy będą mogli prowadzić. Będzie można jeździć:
Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.
Aktualnie kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Nowe prawo zezwoli jeździć pojazdami znacznie cięższymi - o DMC do 4,25 tony. Jednak jak czytamy powyżej, pod warunkiem, że będą to samochody z napędem alternatywnym. Chodzi m.in. o elektryki, które z racji akumulatorów są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem. Oczywiście nie dotyczy to tylko samochodów elektrycznych, a wszystkich alternatywnych napędów.
W propozycji resortu drugim warunkiem będzie posiadanie przez kierowcę prawa jazdy od co najmniej dwóch lat.
Poszerzenie uprawnień dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B planowane jest na ten rok. Początkowe zapowiedzi resortu mówiły o maju 2021 r., później zapewniano, że zmiany zostaną wprowadzane w życie w pierwszej połowie roku. Możliwe, że sytuacja w kraju trochę to opóźni, ale i tak powinno to stać się w 2021 r. Co ważne, każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy będzie nabywała uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.