Powstały eksperymentalne przejścia dla pieszych. Współpracują z aplikacją w smartfonie

Były już "trójwymiarowe" przejścia dla pieszych, które miały zwiększyć bezpieczeństwo osób przechodzących przez jezdnię. Teraz przyszła pora na przejścia, które łączą się ze smartfonami.

Jednym z czynników rozpraszających pieszych i wpływających na ich bezpieczeństwo są smartfony. Telefon towarzyszy większości z nas przez dużą część dnia, a widok człowieka zapatrzonego w telefon na przejściu dla pieszych nie jest rzadkością. Dlatego uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 Jastrzębiu-Zdroju stworzyli aplikację na smartfony "Rozejrzyj się i żyj", która została połączona z pięcioma przejściami dla pieszych w Żorach.

O trójwymiarowych przejściach dla pieszych pisaliśmy w poniższym artykule:

Aplikacja połączona z przejściem dla pieszych

W pobliżu przejścia (wyposażonego w odpowiedni czujnik) użytkownik telefonu, który zainstalował sobie tę aplikację zostanie powiadomiony o tym, że znalazł się bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Smartfon "przejmie" ekran i wyświetli na nim informację: ROZEJRZYJ SIĘ I ŻYJ. Dodatkowo urządzenie wyda dźwięk i zawibruje.

Twórcy aplikacji mają na swoim koncie kilka nagród, m.in. Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach w 2019 r. czy Złoty Medal Wynalazczości na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes w Moskwie w 2020 r.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.