Ile samochodów produkuje się w Polsce? Coraz mniej. W 2020 r. spadek to ponad 30 proc.
Ile samochodów produkuje się w Polsce?
W 2009 r. polskie fabryki wyprodukowały dokładnie 990 982 samochody. Od tamtego czasu obserwujemy stały spadek produkcji nad Wisłą. Jeszcze w 2017 r. trzy wielkie firmy, Volkswagen Poznań, FCA Poland oraz Opel Manufacturing wyprodukowały 666 709 pojazdów. W 2018 r. było to 632 724 szt., a w 2019 r. - 621 803 samochody. Rok 2020 uderzył w produkcję samochodów w Polsce z całą mocą. Możemy mówić o prawdziwym załamaniu, bo polskie zakłady wypuściły na drogi tylko 427 972 pojazdy. Spadek to aż 31,2 proc.
- Produkcja nowych samochodów osobowych i dostawczych w Polsce maleje już od kilku lat, ale dopiero ubiegłoroczne obostrzenia gospodarcze wywołane pandemią koronawirusa spowodowały drastyczny spadek liczby aut opuszczających zakłady należące do trzech głównych graczy na krajowym rynku - komentuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.
Volkswagen największym producentem samochodów w Polsce
W Polsce swoje fabryki mają trzy wspomniane koncerny. Opel Manufacturing w 2020 r. produkował nad Wisłą Astrę. W poprzednich latach z taśm produkcyjnych zjeżdżał jeszcze kabriolet Cascada, ale niszowy model został już wycofany ze sprzedaży. Za wynik FCA Poland odpowiadają dwa miejskie auta - Fiat 500 oraz sprzedawana we Włoszech Lancia Ypsilon. Z kolei Volkswagen zrobił z Wielkopolski swój przyczółek produkcji samochodów użytkowych. Fabryki niemieckiego koncernu produkują w Polsce Volkswagena Craftera i jego bliźniaka MAN-a TGE oraz dwa mniejsze modele Volkswagena, Transportera i Caddy. Kto produkuje najwięcej?
- Volkswagen Poznań - 207 610 szt. (-22,0 proc.)
- FCA Polska - 173 950 szt. (-33,9 proc.)
- Opel Manufacturing Poland - 46 412 szt. (-49,8 proc.)
Jaka przyszłość czeka polskie fabryki?
Aktualnie największy gracz w Polsce, Volkswagen Poznań, pozytywnie patrzy w przyszłość. Prognozy dla całego rynku motoryzacyjnego są raczej optymistyczne - popyt na dostawczaki powinien wrócić do poziomu z 2019 r., a nawet go przekroczyć. Pamiętajmy też, że w 2021 r. pełną parą ruszy produkcja nowego Volkswagena Caddy.
Ambitne plany związane z polskimi zakładami ma także koncern FCA. Wiele osób obawiało się, że połączenie z PSA w superkoncern Stellantis może spowodować zamknięcie tyskiej fabryki, ale tak się nie stanie. FCA ogłosiło, że w ciągu dwóch lat rozpocznie produkcję nowych modeli. Będą należeć do segmentu miejskich aut i mieć zelektryfikowany napęd. Chodzi o następcę Fiata Pandy, ale nie tylko. W Polsce produkowane będą także modele Jeepa i Alfy Romeo oparte na tej samej konstrukcji.
Niemiecki Opel jeszcze nie tak dawno należał do koncernu General Motors. Teraz jego właścicielem jest Peugeot (PSA) i marka wraz z całą grupą PSA weszła w skład wspomnianego koncernu Stellantis. Fabryka w Gliwicach prawdopodobnie pożegna się z Oplem Astrą wraz z końcem życia tej generacji. Nowa będzie bazować na francuskiej konstrukcji, a Astrę zapewne przejmą zakłady, które zajmą się produkcją Peugeota 308. To wcale nie oznacza, że PSA chce się pozbyć Gliwic. Tutaj także mamy dobre informacje - koncern ogłosił, że na Górnym Śląsku produkowane będą samochody dostawcze grupy. Mowa o modelach Peugeota, Citroena i Opla. Możliwe, że także Toyoty, ponieważ Japończycy współpracują w tym segmencie z PSA. Moce produkcyjne fabryki sięgną 100 tysięcy pojazdów rocznie.
-
Już w 2021 r. kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskają nowe uprawnienia. Pod dwoma warunkami
-
Też tak robisz? Siedem złych nawyków, które wykończą twój samochód
-
Nowa Lada Niva będzie najtańszym SUV-em w Europie. Renault chce powtórzyć sukces Dacii Duster
-
Jak odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie? Uwaga! Kolejność jest kluczowa
-
Nissan stworzył "kampera", ale nie dla przyjemności tylko do pracy. Model NV350 ma ekspres do kawy i biurko
- Jak się jeździ Unimogiem? Terenowa ciężarówka jest pełna niespodzianek
- Jak uruchomić samochód przy pomocy kabli rozruchowych? To proste, ale bądź ostrożny
- Dążenie do maksymalnej popularyzacji samochodów EV to na razie jedyny sposób na zmniejszenie szkodliwości transportu dla środowiska
- Triki i podstępy handlarzy samochodów, które wykryjesz samodzielnie. Wystarczą zdjęcia
- Dźwięki ciszy. Po co sztuczne brzmienie silnika w elektrycznym samochodzie? [MOTO 2030]
Forum
- Kleber Quadraxer 2 - test kompletny (18)
- NX czas wymienić na RX czyli rabat 100 tys zł (12)
- O/T? czy jak najbardziej T? Edukacja seksualna (26)
- OT - więcej religii, mniej edukacji seksualnej.... (98)
- Kolejny wypadek. (63)
- U mnie wreszcie troche bialo :-) (12)
- Kuny nie są fajne (45)
- OT - Prezes nadal nie wydał "czerwonej książeczki" (18)
- Cały Top Gear online - jest (11)
- Czymu pug 2008 taki drogi? (41)