Szykują się zmiany na autostradach i MOP-ach. Z nowego wyposażenia skorzystają wszyscy kierowcy

GDDKiA zapowiada spore zmiany na przyautostradowych Miejscach Obsługi Podróżnych. Pojawią się liczniki miejsc parkingowych i rampy do odśnieżania samochodów ciężarowych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła badania wśród kierowców dotyczące ich satysfakcji z korzystania z MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych. W ślad za opinią kierowców, możemy spodziewać się kilku zmian przy polskich autostradach. Poza wyższym standardem w toaletach (i ich rozbudową w miejscach o dużym natężeniu ruchu), na MOP-ach pojawi się kilka dodatkowych usprawnień.

Zobacz wideo

MOP na A2 - Miejsce Obsługi PodróżnychMOP na A2 - Miejsce Obsługi Podróżnych GDDKiA

Odśnieżanie samochodów ciężarowych

W świetle prawa pojazd poruszający się po drogach publicznych musi być odśnieżony. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandat 500 zł. Jednak usunięcie śniegu zalegającego na naczepie pojazdu ciężarowego jest w zasadzie niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Na niektórych MOP-ach pojawią się więc urządzenia do odśnieżania takich pojazdów - specjalne rampy lub zautomatyzowane urządzenia, na które ogłoszono już przetargi.

Pierwsze urządzenia mają pojawić się w ciągu 12 miesięcy od przekazania nieruchomości przyszłemu dzierżawcy MOP (na A1 - Mszana Południe, Woźniki Wschód i Zachód, na S3 - Racula Zachód) lub zamontowania ich w ciągu roku od stwierdzenia przez GDDKiA takiej potrzeby (na S8 - Kołaki i Kossaki, na DK8 - Biernatki Wschód i Zachód). Zapis dotyczący "odśnieżarek" pojawi się również w kolejnych przetargach na dzierżawę MOP-ów. Każdy taki obiekt będzie podlegał analizie konieczności umiejscowienia na nim urządzeń do odśnieżania pojazdów ciężarowych.

Bramki na autostradzie A4 pod Krakowem. Zdjęcie ilustracyjne.Opłaty na A4 mogą być znacznie wyższe. Odtajniona umowa dopuszcza 40 zł za przejazd

Odległości między MOP-ami i liczba miejsc parkingowych

Krajowy System Zarządzania Ruchem ma zostać rozwinięty o kolejną funkcjonalność. Na przydrożnych elektronicznych tablicach o zmiennej treści kierowcy będą mogli znaleźć informacje nie tylko o odległości do najbliższego MOP, ale także o liczbie miejsc parkingowych jakiej możemy się tam spodziewać.

MOP na A2 - Miejsce Obsługi PodróżnychMOP na A2 - Miejsce Obsługi Podróżnych GDDKiA