Narodowa kwarantanna dla kierowców, czyli... co? Lista obostrzeń zaskakuje

Kierowcy wciąż pamiętają dotkliwe obostrzenia z pierwszej połowy 2020 r. Można wtedy było dostać mandat za zmianę opon albo przemieszczanie się bez celu. Do 17 stycznia w Polsce obowiązuje narodowa kwarantanna. Jak bardzo uderza w kierowcow?

Narodowa kwarantanna do 17 stycznia. Jakie są obostrzenia?

W tytule napisaliśmy, że lista obostrzeń zaskakuje i tak jest. Termin "narodowa kwarantanna" brzmi groźnie, ale nie mamy do czynienia z tak poważnymi obostrzeniami dla kierowców jak podczas pierwszej fali epidemii. Wręcz przeciwnie - tych jest znacznie mniej, a te które pozostały są mało dotkliwe. Najważniejsze obostrzenia podczas narodowej kwarantanny nie skupiają się na kierowcach. To m.in.:

 • Zakaz organizowania imprez i spotkań powyżej 5 osób.
 • Ograniczenie działalności galerii handlowych.
 • Ograniczenie działalności hoteli.
 • Ograniczenia działalności siłowni i klubów fitness (z wyjątkami).
 • Ograniczenia w funkcjonowaniu restauracji.
 • Zakaz zgromadzeń.

Co z zakazem przemieszczania się?

Tak naprawdę zakazać przemieszczania się rząd chciał tylko w sylwestra i bardzo dobrze wiemy jakim potwornym chaosem się to zakończyło. Była mowa o godzinie policyjnej, potem apelu (premier), niektórzy straszyli mandatami i dotkliwymi karami sanepidu wbrew słowom premiera (minister zdrowia), pojawiło się mnóstwo niedomówień... Na szczęście tym razem nie ma mowy o takiej sytuacji. Narodowa kwarantanna nie oznacza zakazu przemieszczania się. Nie zostaniecie więc ukarani ani za jazdę po mieście, ani na drogach krajowych i szybkiego ruchu. Nie musicie mieć nawet żadnego powodu, żeby jeździć samochodem. Pod tym względem wróciliśmy do normalności.

Maseczka w samochodzie? Obowiązkowa jest tylko w transporcie publicznym

Pytania o maseczki wraca raz za razem. Także teraz, kiedy wprowadzono narodową kwarantannę. Na początku istniał obowiązek jazdy w maseczce, ale było od niego kilka wyjątków. M.in. kiedy jechaliśmy samotnie lub podróżowaliśmy z osobami, z którymi mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym. Jeśli w aucie znajdował się ktoś, z kim nie mieszkamy (np. podwoziliśmy kolegę/koleżankę z pracy), to wszyscy w samochodzie musieli mieć założone maseczki. Aktualnie obowiązujące przepisy zniosły ten obowiązek dla wszystkich podróżujących samochodami. W zmienionym rozporządzeniu nie ma już mowy o "osobach niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie". Tak naprawdę oznacza to, że maseczki w samochodzie osobowym nie musimy nosić.

Usta i nos musimy zakrywać oczywiście w transporcie publicznym. Obowiązują tam także limity miejsc.

Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

No właśnie limity... Ile osób może wejść do samochodu? Tu jest jedna kontrowersja, choć naciągana

W większości samochodów osobowych nie wprowadzano żadnych limitów osób, które mogą przebywać na pokładzie. Zgodnie z przepisami możecie do małego hatchbacka wcisnąć pięć osób, o ile tyle właśnie jest w nim miejsc. Co ciekawe, limit wprowadzono dla większych samochodów, czyli takich, które mogą zabrać osiem-dziewięć osób. Łatwo policzyć, że na pokład takiego samochodu od teraz będą mogły wejść maksymalnie cztery osoby. Nowy przepis nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają. Duże rodziny nie muszą się więc martwić o paraliż domowej logistyki.

Brzmi absurdalnie i budzi kontrowersje. Domyślamy się, skąd ten absurd się wziął - autorzy przepisu mieli na myśli prywatnych przewoźników, którzy świadczą małymi busami usługi transportu osób. Uderzył jednak we wszystkich. Także tych jeżdżących busem na co dzień. Choć na szczęście, wyłączenie z przepisów osób mieszkających ze sobą w większości przypadków załatwi sprawę.

Jakie obostrzenia mogą cię dotknąć?

 • Warto pamiętać, że na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. To oznacza, że kawę, zapiekankę czy hot doga możemy kupić, ale zjeść - już we własnym samochodzie. Części restauracyjne są wyłączone.
 • Na stacji, u wulkanizatora lub w warsztacie trzeba pamiętać o maseczce.
 • Istnieje także (raczej martwy) przepis o parkowaniu co drugie miejsce w centrach handlowych i przed marketami.

A czego nie musisz się bać? Wiele obostrzeń wciąż jest anulowanych

Pierwsza fala obostrzeń była dla nas kierowców bardzo dotkliwa, ale aktualnie większość z najbardziej kontrowersyjnych przepisów już nie obowiązuje. Narodowa kwarantanna ich nie przywróciła. To może się zmienić po 17 stycznia, ale o ewentualnych nowych przepisach poinformujemy was, kiedy zostaną wprowadzone. Tu i teraz kierowca nie musi się martwić o:

 • Zmianę opon z letnich na zimowe (Ministerstwo zajęło jasne stanowisko, że kierowcy nie będą karani za zmianę opon).
 • Wizytę w warsztacie.
 • Mycie samochodu na myjni.
 • Godziny dla seniorów na stacjach benzynowych i w warsztatach (nie obowiązują).
 • Jeżdżenie po mieście. Nawet bez celu.
 • Przemieszczanie się między miastami.
Więcej o:
Copyright © Agora SA