Obwodnica Chełma - ogłoszono przetarg, ale prace ruszą dopiero za trzy lata

Właśnie ogłoszono przetarg na budowę kolejnego fragmentu trasy S12. Nowy odcinek będzie stanowił obwodnicę Chełma i pozwoli wyprowadzić z miasta sporą część ruchu.

Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej trafiło ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Ma mieć ok. 14 km długości i będzie przebiegać po nowym śladzie. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, wiadukty, dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej i przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Autostrada A18, DK18, Iłowa - GolniceWybrano ofertę na przebudowę autostrady A18. Koniec z przedwojennymi "płytami"

S12 obwodnica ChełmaS12 obwodnica Chełma GDDKiA

Przebieg trasy

Trasa ominie Chełm od północnej strony. Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na nią na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm - Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną DK12, w miejscowości Kolonia Antonin.

Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy planowane jest w pierwszej połowie 2021 r. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wybudowanie drogi i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2023 roku.

Nowa zakopianka w budowieBędzie nowy węzeł na Zakopiance. Złożono oferty, ale pasuje tylko jedna

S12 czeka na budowę

Na pozostałych trzech odcinkach S12, od Piask do Dorohuska, trwają prace projektowe, a rozpoczęcie budowy planowane jest w 2024 roku. Obecnie opracowywana jest koncepcja programowa dla odcinków:

  • Piaski - Dorohucza (ok. 13 km)
  • Dorohucza - obw. Chełma (ok. 25 km)
  • obw. Chełma - Dorohusk (ok. 23 km)

S12 obwodnica ChełmaS12 obwodnica Chełma GDDKiA

Zobacz wideo
Więcej o: