Będzie nowy węzeł na Zakopiance. Złożono oferty, ale pasuje tylko jedna

Budowa drogi krajowej nr 7, która na południu Polski zwana jest Zakopianką, trwa w najlepsze. W fazie planów jest bezkolizyjny węzeł w Jaworniku koło Myślenic. Pięciu wykonawców przedstawiło swoje propozycje w przetargu, ale tylko jedna spełnia wymagania.

Ogłoszony przetarg dotyczy budowy węzła w Jaworniku k. Myślenic (woj. małopolskie). W tym miejscu droga krajowa nr 7 przecina drogę wojewódzką nr 955. Ma tam powstać dwupoziomowy bezkolizyjny węzeł drogowy.

Aktualna forma skrzyżowania jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na tej trasie. Wszystko przez duże natężenie ruchu, które podczas Generalnego Pomiaru Ruchu wykonanego w 2015 roku wyniosło ponad 33 tys. pojazdów na dobę. A od tamtej pory ruch stale rośnie. Budowa nowego, bezkolizyjnego węzła, znacznie poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku.

Pięć ofert, tylko jedna dobra

Do przetargu zgłoszono pięć propozycji. Najtańszą z nich zaproponowało konsorcjum MPRB, Mosty Kraków i MP Infra - opiewa ona na 2,3 mln zł. Najdroższy wariant (blisko 3,2 mln zł) przedstawiła firma Sweco Engineering. W kosztorysie mieści się tylko najtańsza z pięciu propozycji, ponieważ całe przedsięwzięcie ma kosztować maksymalnie 2,5 mln zł.

Budowa węzła ma kosztować łącznie 73,2 mln zł. Większość kosztów pokryje skarb państwa, a także samorządy województwa małopolskiego (20 mln zł) i miasta i gminy Myślenice (5,9 mln zł).

Szacuje się, że przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i decyzji na realizację inwestycji drogowej zajmie najbliższe trzy lata. Prace budowlane wstępnie planowane są na lata 2024-2025.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.