Cupra Formentor miała być sportowym autem, a w gamie 1.5 TSI. Co poszło nie tak?

Po tym, jak Cupra oddzieliła się od Seata, oczekiwania wobec tej marki mocno wzrosły. Pierwszym modelem była Cupra Ateca bazująca na SUV-ie Seata, ale w końcu doczekaliśmy się pierwszego "autorskiego" modelu Cupry. Tylko że Formentor - bo o nim mowa - właśnie dostał silnik 1.5 TSI. I gdzie tu ten sport?

Cupra Formentor, jak na sportowy samochód przystało, od początku była oferowana z silnikiem 2.0 TSI o mocy 310 KM. Dwusprzęgłowa 7-stopniowa przekładnia i napęd na cztery koła zdawały się przepisem na sportowy sukces. I tak rzeczywiście było, bo Formentor przy pierwszych jazdach spisał się znakomicie. Niestety teraz marka postanowiła dodać do oferty kolejną propozycję. I to bynajmniej nie sportową.

Zobacz wideo

Po to, żeby kusić ceną

Patrząc na nową pozycję w gamie Formentora można się mocno zdziwić. Do oferty właśnie dołączył 1,5-litrowy silnik z manualną skrzynią biegów (choć po dopłacie 8 400 zł możemy cieszyć się siedmiostopniowym DSG). Mowa o motorze 1.5 TSI, który ma zapewnić modelowi niską cenę startową. Bo jednak za "prawdziwego" Formentora musimy zapłacić 195 400 zł, a wersja bazowa wygląda dużo bardziej optymistycznie (dla portfela) - 115 990 zł. Co ciekawe - Skoda Karoq z tym samym silnikiem 1.5 TSI w wersji Sporline kosztuje 119 950 zł. Zatem wychodzi na to, że crossover Skody będzie droższy od bazowego modelu sportowej hiszpańskiej marki Cupra.

CUPRA FormentorCUPRA Formentor CUPRA

Jak łatwo się domyślić, zmniejszenie mocy o ponad połowę wpłynęło na osiągi. I to mocno. Formentor 2.0 TSI przyspiesza do 100 km/h w 4,9 s. Wersja 1.5 TSI potrzebuje na to aż 8,9 s. To niezły wynik jak na auto z półtoralitrowym silnikiem, ale nieco przeciętny jak na auto sportowe. Zwłaszcza że jeśli spojrzymy na dane techniczne poliftingowej Ateki z silnikiem 1.5 EcoTSI o mocy 150 KM. Sprint do 100 km/h zajmie jej 8,5 sekundy. Zatem wychodzi na to, że zwykły SUV Seata ma lepsze osiągi, niż bazowa propozycja sportowego modelu.

Jest nadzieja - będzie 300+

Na szczęście to nie ostatnie słowo Hiszpanów. W drugiej połowie 2021 roku Cupra zapowiada rozszerzenie gamy silników o kolejną jednostkę, o mocy ponad 300 KM.

CUPRA FormentorCUPRA Formentor CUPRA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.