Będzie zakaz używanie telefonu na przejściach dla pieszych. Nowelizacja ustawy zatwierdzona

Rząd przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednym z przepisów, które niebawem zaczną obowiązywać, jest zakaz używania telefonów komórkowych przez pieszych przechodzących przez jezdnię.

O tym, że nie wolno korzystać z telefonu komórkowego podczas jazdy wiedzą wszyscy kierowcy. Teraz zakaz ten zostanie rozszerzony o pieszych. Będzie jednak dotyczył tylko momentu, w którym pieszy chce wejść na jezdnię lub znajduje się na przejściu.

24 listopada Rasa Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. O tym, co to oznacza dla kierowców, pisaliśmy więcej w poniższym artykule:

Zmiany dotkną nie tylko kierowców, ale i pieszych. Nowe przepisy zabronią im korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Pieszy z bezwzględnym pierwszeństwem

Aktualne przepisy mówią, że kierowca który zbliża się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po wejściu w życie nowelizacji obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa także pieszemu dopiero wchodzącemu na przejście (nie będzie to jednak dotyczyło tramwajów).

Nowe przepisy przygotowano nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych. Powinni zachować szczególną ostrożność w rejonie przejść przez jezdnie czy torowiska, a w dzisiejszych czasach większość z nas stale jest rozpraszana smartfonami. Dlatego planowane jest wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych i podobnych urządzeń podczas przechodzenia przez ulicę.

Póki co nie znamy oficjalnej daty, od której nowe przepisy dla pieszych będą obowiązywały. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2021 roku. Na ten moment trudno również powiedzieć czy pieszy dostanie (a jeśli tak to jak wysoki) mandat, jeśli mimo zakazu będzie korzystał z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.