Nowy system poboru opłat na autostradach. Od grudnia 2021 r. znikną szlabany

Korki na autostradowych bramkach to zmora polskich kierowców. Od przyszłego roku sporo się w tej kwestii zmieni, bo zostanie wprowadzony nowy system poboru opłat, a z autostrad znikną szlabany.

W okresie wakacyjnym na autostradowych bramkach tworzą się długie kolejki oczekujących "po bilecik". Od 1 grudnia 2021 r. problem ten ma zniknąć na "rządowych" autostradach, na których za pobór opłat odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. Szlabany i bramki znikną zatem na odcinkach Konin - Stryków o długości 99 km (autostrada A2) i Wrocław - Sośnica o długości 162 km (autostrada A4).

Zobacz wideo

Dwa rodzaje biletów

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzą dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez samochody o masie do 3,5 tony. Będzie to:

  • zakup biletu autostradowego,
  • korzystanie z systemu e-Toll.

System poboru opłat e-Toll na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS będzie sprawdzał, czy pojazdy przemieszczające się danym odcinkiem mają opłacony przejazd. Sytuacja będzie więc analogiczna jak w przypadku samochodów ciężarowych (viaTOLL).

Bramki na autostradzie
Bramki na autostradzie fot. GDDKiA

Kierowcy będą mogli korzystać z bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne, której przygotowaniem zajmie się KAS. Pojawi się ona jeszcze przed zmianą przepisów, bo już w pierwszym kwartale 2021 r. Zatem kierowcy, którzy będą chcieli wcześniej zacząć korzystać z płatności przez aplikację, będą mieli taką możliwość.

Będą kontrole

Podobnie jak w przypadku nie opłacenia parkowania czy jazdy komunikacją miejską bez biletu, za brak opłacenia przejazdu autostradą kierowcom będą groziły mandaty, a dokładnie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Termin płatności ma wynosić 14 dni, a mandat - 500 zł. Kwota ta zostanie obniżona do 400 zł, jeśli wpłata nastąpi w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania. Opłata nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu zostanie zakupiony brakujący bilet lub jeśli mandat został nałożony  podczas kontroli drogowej.

Kontrole dokonania opłat będą prowadzić Krajowa Administracja Skarbowa oraz policja, straż graniczna, a także inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Planowana przez fiskus waloryzacja opłat drogowych nie będzie dotyczyć przejazdów autami po państwowych autostradach, lecz opłat elektronicznych od ciężarówek i autobusów.
Planowana przez fiskus waloryzacja opłat drogowych nie będzie dotyczyć przejazdów autami po państwowych autostradach, lecz opłat elektronicznych od ciężarówek i autobusów. fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.