Skoda Slavia jest piękna. Studenci znowu obcięli dach

Wyjątkowa inicjatywa czeskiego producenta wciąż działa. Najnowsze dzieło czeskich studentów z Akademii Skody to elegancki speedster Slavia zbudowany na bazie Skody Scala.

To nie pierwszy raz, gdy studenci różnych technicznych szkół obcinają dach w ramach Akademii Skody. Wcześniej zrobili to w modelu Karoq, dzięki czemu powstał wyjątkowy projekt Sunroq. W 2019 roku największego SUV-a Skody, model Kodiaq, przerobili na potężnego pikapa Mountiaq. Tym razem padło na skromniejszą Skalę.

Nie ma to znaczenia, bo efekt za każdym razem jest imponujący. Poczciwa Skala została przeistoczona w kabriolet o sportowej linii, która przywodzi na myśl Porsche 911 Speedster. To legendarny model Porsche musiał zainspirować wyobraźnię studentów z Mladej Boleslav.

W kabinie Slavii zmieszczą się tylko dwie osoby. Za nimi pyszni się opływowa osłona tylnej części nadwozia z wybrzuszeniami na wysokości każdego fotela. Sprawia, że Skoda Slavia ma wyjątkową linię nadwozia.

Skoda SlaviaSkoda Slavia fot. Skoda

Skoda Slavia to wynik pracy 31 osób

Koncepcyjna Skoda Slavia została zaprojektowana i skonstruowana rękami 31 czeskich studentów z Akademii Skody. Jak co roku ten proces trwał wiele miesięcy. Jego uczestnicy są wyłaniani spośród najzdolniejszych uczniów szkół technicznych, zawodowych i studentów uczelni wyższych. Wszyscy absolwenci Akademii Skody mają gwarancję późniejszego zatrudnienia w strukturach firmy, jeśli tylko wyrażą na to chęć.

Akademia Skoda jest rodzajem ekskluzywnego szkolenia zawodowego, które kontynuuje tradycje firm motoryzacyjnych z 70. lat XX wieku. Wtedy takie inicjatywy były bardziej popularne. Teraz to rzadkość, tym większy szacunek należy się czeskiemu producentowi za coroczne wcielanie w życie tego pomysłu.

Tak jak wcześniejsze efekty pracy studentów, tegoroczny też robi olbrzymie wrażenie. Szkoda, że nigdy nie zobaczymy pięknej Skody Slavii na publicznych drogach. Powstał tylko jeden egzemplarz, a moment uwieczniony na zdjęciach były wyjątkowy.

Zostały zrobione w czasie dziennikarskich testów w Milbrook Proving Ground w Wielkiej Brytanii. Zazdrościmy i już nie możemy się doczekać, żeby odkryć, co studentom podpowie wyobraźnia w przyszłym roku.

Skoda SlaviaSkoda Slavia fot. Skoda

Więcej o:
Copyright © Agora SA