Autostrada A2 w rozbudowie. Nowy odcinek na wschód od Warszawy i cztery pasy na zachód

GDDKiA ogłosiła przetarg na nowy fragment autostrady A2. Tym razem kierowcy przyspieszą na odcinku Siedlce - Biała Podlaska. W fazie planowania jest także rozbudowa odcinka pomiędzy Warszawą a Łodzią. Tam mamy mieć do dyspozycji nawet po cztery pasy w każdą stronę.

Planowany jest kolejny fragment obwodnicy Siedlec biegnącej śladem autostrady A2. Cały odcinek będzie miał 63 kilometry długości i połączy Białą Podlaską z Siedlcami. GDDKiA właśnie ogłasza przetarg na 14-kilometrowy fragment.

Zgodnie z naszymi deklaracjami, ogłaszamy kolejne przetargi na realizację odcinków autostrady A2 do Białej Podlaskiej. Jest to możliwe dzięki decyzji rządu o zwiększeniu limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prawo jazdyOd grudnia nie będzie trzeba wozić prawa jazdy. Dokumenty będą w aplikacji

Działamy zgodnie z planem oraz wcześniejszą zapowiedzią. To już trzeci z czerech zaplanowanych do ogłoszenia przetargów na realizację autostrady A2 w kierunku Białej Podlaskiej. Powstanie kolejne 14 kilometrów trasy po nowym śladzie, która będzie przebiegać po północnej stronie obecnej DK2. Na początku wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a potem wybuduje dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z uwzględnieniem rezerwy pod dobudowę trzeciego pasa

– dodał Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Autostrada A2, obwodnica SiedlecAutostrada A2, obwodnica Siedlec GDDKiA

Nowa autostrada - obwodnica Siedlec

Obwodnica Siedlec biegnąca autostradą A2 w kierunku Białej Podlaskiej została podzielona na kilka etapów. Na początku listopada ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka węzeł Siedlce Zachód (Swoboda) - Malinowiec (km 580+190) o długości ok. 18,8 km, a tydzień później dla 12,5-kilometrowego zadania węzeł Łukowisko - Swory (km 610+722). Trzeci ogłaszany właśnie przetarg na zaprojektowanie i budowę dotyczy 14-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy miejscowością Swory (km 610+722) a węzłem Biała Podlaska (Cicibór).

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa 14,1 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod trzeci pas. Wybudowany zostanie również węzeł drogowy Biała Podlaska.

Autostrada A2, Mińsk Mazowiecki - SiedlceAutostrada z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Pierwsze fragmenty wschodniej A2 jeszcze w tym roku

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 kilometrów autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną zostały też zawarte kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia wszystkich prac na tych odcinkach to jesień 2023 r.

Trwają także przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 - od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Dla 32-kilometrowego odcinka trwa proces odbioru koncepcji programowej, a po pozyskaniu finansowania rozpoczną się prace projektowe.

Autostrada A2. Przebieg i harmonogram budowy na wschód od WarszawyAutostrada A2. Przebieg i harmonogram budowy na wschód od Warszawy Studio Gazeta

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

Autostrada A2 to jeden z najważniejszych szlaków transportowych w Polsce, łączący wschód kraju z zachodem. Odcinek pomiędzy Warszawą a Łodzią jest szczególnie uciążliwy dla kierowców, ponieważ natężenie ruchu na tym blisko 90-kilometrowym odcinku przekroczyło wszelkie oczekiwania. Dlatego trwa opracowywanie koncepcji programowej poszerzenia tego fragmentu autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu.

Autostrada A2Będzie dodatkowy pas na autostradzie A2 Warszawa - Łódź. Poczekamy pięć lat

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu w każdą stronę, a dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu. Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu. GDDKiA zakłada, że budowa potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.

Autostrada A2, obwodnica SiedlecAutostrada A2, obwodnica Siedlec GDDKiA

Więcej o: