Via Carpatia rośnie - kolejny odcinek S19 coraz bliżej. Ma być gotowy w 2024 r.

Droga ekspresowa S19 to jedna z najważniejszych dróg wschodniej Polski i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. GDDKiA poinformowała właśnie o szczegółach kolejnego odcinka S19 pod Białymstokiem.

Droga S19 docelowo ma mieć około 570 km i połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. S19 ma przebiegać przez cztery województwa: podkarpackie, mazowieckie, lubelskiej oraz podlaskie. Połączy trzy duże miasta wschodniej Polski - Rzeszów, Lublin i Białystok. Praktycznie cała S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Na razie zbudowano odcinki wokół Rzeszowa i Lublina, a w budowie jest cały odcinek między tymi miastami.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała właśnie, że trwa wyłanianie wykonawców na około 78 kilometrach S19 od Dobrzyniewa przez Białystok Zachód i Bielsk Podlaski, aż po Boćki. Budowa S19 jest jednym z drogowych priorytetów rządu, niedługo powinny więc rozpocząć się tam prace. W komunikacie GDDKiA z 7 października poznaliśmy szczegóły 12-kilometrowego odcinka Bielsk Podlaski Zachód - Boćki.

Odcinek Bielsk Podlaski - Boćki ma 12,19 kmi został zaprojektowany jako dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej S19, przystosowany do ciężkiego ruchu. Na odcinku zlokalizowano węzeł Boćki. Powstanie też pięć wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt oraz sześć przepustów ekologicznych (dla małych zwierząt i płazów). 

Otwarcie ofert na nowy odcinek

Najtańszą ofertę na budowę ponad 12 kilometrów drogi ekspresowej, na kwotę 254,73 mln zł - złożyła turecka firma Kolin ?nsaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.S. Budowę jednego kilometra S19 oszacowała na 20,89 mln zł i jest to najtańsza oferta za kilometr w ostatnio przeprowadzonych przetargach na S19. Kolejna była oferta firmy Strabag, która oszacowała koszt budowy kilometra o niecałe 5 mln zł wyżej (cała oferta opiewa na 309,35 mln zł). Najwyżej, bo na 381,3 mln zł wyceniło kontrakt Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o., przekraczając przy tym szacunki zamawiającego, które wynoszą 354,33 mln zł. 

Kiedy powstanie S19 Bielsk Podlaski Zachód - Boćki?

Drogowcy mają rozpocząć budowę w 2022 r., a zakończyć w 2024 r. Podpisanie umowy w systemie „Projektuj i buduj” zaplanowano w pierwszym kwartale przyszłego roku, a uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest na III kw. 2022 r.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada
Więcej o: