W całym mieście ograniczenie do 30 km/h. W Bilbao wprowadzono nietypowe przepisy

Bilbao w Hiszpanii jest pierwszym tak dużym miastem na świecie, w którym wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h. Władze miasta specjalnie na dzień inauguracji nowych przepisów wybrały Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

Bilbao w prowincji Bizkaia w Hiszpanii stało się pierwszym miastem świata powyżej 300 tys. mieszkańców, w którym ograniczenie prędkości zostało zmniejszone do 30 km/h. Nowe przepisy wprowadzono we wtorek 22 września, czyli przy okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu.

Nowe ograniczenia prędkości na terenie Bilbao były wprowadzane stopniowo. Już w 2019 roku na blisko 80 proc. ulic obowiązywał limit prędkości do 30 km/h. Wprowadzenie jednolitych przepisów na terenie całego miasta nie było więc dla mieszkańców niczym zaskakującym.

Zobacz wideo

Alfonso Gil, zajmujący się w ratuszu Bilbao sprawami ruchu drogowego powiedział, że zmiany mają pozytywny wpływ na wiele aspektów. Dość logicznym jest mniejsza liczba wypadków, a co za tym idzie - zabitych. Padła także argumentacja dotycząca zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i hałasu.

Miasta z ograniczeniem do 30 km/h

Bilbao nie jest jedynym miastem w Hiszpanii, w którym panują tak rygorystyczne przepisy. Ograniczenie prędkości do 30 km/h występuje w 19 miastach. Najsurowsze obostrzenia dotyczą jednak miasta Pontevedra, w którym mieszka 80 tys. mieszkańców - w samym śródmieściu limit prędkości ustalono na 10 km/h.

Koniec samochodów w Hiszpanii

W 2019 roku hiszpański rząd zatwierdził Krajowy Plan Jakości Powietrza. Zgodnie z nim do 2023 roku w centrach miast powyżej 50 tys. mieszkańców ruch samochodowy ma zostać wyeliminowany.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.