Nowa ekspresówka pod Katowicami. Kierowcy przyspieszą przy Dąbrowie Górniczej

Podpisano umowę na realizację kolejnej drogi ekspresowej w województwie śląskim. Tym razem trasa szybkiego ruchu powstanie na odcinku drogi krajowej nr 1 na odcinku Podwarpie - Dąbrowa Górnicza.

Droga krajowa nr 1 między Podwarpiem a Dąbrowa Górniczą już niedługo stanie się drogą ekspresową S1. Podpisano umowę na przebudowę 7-kilometrowego odcinka drogi, a w realizacji łącznie jest już ponad 52 km drogi ekspresowej S1.

Wykonawcą jest firma Budimex, która w ciągu 30 miesięcy wybuduje nową drogę. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. Czas projektowana nie jest objęty tym wyłączeniem. Wartość inwestycji to ponad 282 mln zł.

Krajówka stanie się ekspresówką

Wykonawca przebuduje blisko siedmiokilometrowy odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Zostanie wybudowany węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt.

Ważny szlak transportowy

Droga ekspresowa S1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej będzie przebiegać po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1. Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 km i będzie ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łącząc kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina - Skalite.

Droga ekspresowa S1, Podwarpie - Dąbrowa GórniczaDroga ekspresowa S1, Podwarpie - Dąbrowa Górnicza GDDKiA

Zobacz wideo Jazda na granicy życia i śmierci. Policja publikuje kompilację wyczynów kierowców
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.