Pakiet deregulacyjny zacznie wchodzić od grudnia. To zmiany, na które czekają polscy kierowcy

Nadchodzące zmiany w przepisach nazywa się "pakietem deregulacyjnym". Ich głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów.

Nowelizację przepisów pod koniec sierpnia podpisał prezydent. Tuż przed weekendem przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. "Vacatio legis" w przypadku pakietu deregulacyjnego jest dość długie. Niektóre przepisy wejdą po trzech miesiącach (od 4 grudnia), ale na inne - poczekamy znacznie dłużej.

Czym jest pakiet deregulacyjny?

To ustawa o o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającym szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Pakiet deregulacyjny w najważniejszych punktach:

 • Prawo jazdy on-line.
 • Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki.
 • Nie będzie trzeba zmieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie samochodu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, niezależnie od powiatu. W tej chwili taka możliwość dotyczy tylko nabywców z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Wreszcie będzie można zachować istniejące numery rejestracyjne.
 • Koniec wydawania kart pojazdu i nalepek kontrolnych.
 • Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania.
 • Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne.
 • Dealer zarejestruje nowy pojazd.
 • Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.

Kiedy wejdą w życie zmiany w przepisach?

Chcielibyśmy was w tym momencie zasypać konkretnymi datami, ale w niektórych przypadkach trzeba się ograniczyć do "datę ustali właściwy minister" albo "przepis wejdzie w życie, kiedy system będzie gotowy". To nie oznacza jednak, że nie wiemy nic.

 • Od 4 grudnia 2020 r. nie będzie już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu miejsc na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego.
 • Od 5 grudnia 2020 r. w końcu będzie można zostawić w domu fizyczny dokument prawa jazdy.
 • Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów. Ten przepis wejdzie w życie 4 września 2020 r.
 • Sporo poczekamy za to na koniec wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. To 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego.
 • Niestety, nie potrafimy wam jeszcze podać, kiedy będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania. A to zmiana, na którą czeka wielu Polaków. Tu czekamy na decyzję właściwego ministra.
 • Czekamy też na konkrety przy możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu.

Kiedy poznamy kolejne daty, to z pewnością do tematu wrócimy.

Na przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach wciąż czekamy

Warto dodać, że nowelizacja nie dotyczy najbardziej kontrowersyjnych przepisów: wprowadzających zmiany w pierwszeństwie dla pieszych na przejściu, możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym i ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę. Na nie będziemy musieli poczekać dłużej.

Najnowsze zmiany przepisów brzmią zachęcająco. Jak będzie w praktyce, okaże się za kilka miesięcy, ale niektóre z nich na pewno mogą zaskoczyć kierowców. Chodzi zwłaszcza o zakaz stosowania tzw. małych tablic rejestracyjnych z powodów estetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w innych przypadkach, tak i w tym  - prawo nie obowiązuje wstecz.

Zobacz wideo Śląsk. Brawura motocyklisty doprowadziła do wywrotki na drodze szybkiego ruchu