Policyjna mapa śmiertelnych wypadków pełna punktów. Wakacje 2020 w liczbach

Jest lepiej niż przed rokiem. Choć i tak na policyjnej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym widzimy ponad 400 czarnych punktów.

Na policyjnej mapie wypadków widzimy aż 437 punktów. Każdy to zdarzenie, w którymś ktoś zginął. Ostatnia doba wakacji to aż 14 nowych zdarzeń. To kolejny rok, w którym policja publikuje taką mapę. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policyjna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym (stan na 1 września 2020)Policyjna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym (stan na 1 września 2020) fot. policja.pl

Zobacz wideo Jazda na granicy życia i śmierci. Policja publikuje kompilację wyczynów kierowców

W tym roku było bezpieczniej

Możliwe, że mapa w jakiś sposób podziała na wyobraźnię polskich kierowców, bo ze statystyk policji wynika, że w te wakacje było bezpieczniej niż przed rokiem. W 2020 r. w okresie wakacyjnym doszło do:

  • 5387 wypadków (o 13 proc. mniej niż w wakacje 2019 r.),
  • w których zginęły 482 osoby (mniej o 18 proc.)
  • z kolei 6242 osób zostało rannych (mniej o 15 proc.).

Poprawa bezpieczeństwa to bardzo dobra informacja. Niepokoi za to fakt, że po polskich drogach wciąż jeździ bardzo wielu pijanych kierowców - na podwójnym gazie policjanci złapali aż 22 tysiące nietrzeźwych.

Wzrosła liczba zatrzymanych praw jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym (powyżej 50 km/h). Aż 12 570 kierowcom zatrzymano uprawnienia - o ponad 2000 więcej niż przed rokiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.