Koniec z mandatem za brak prawa jazdy przy sobie. Senat przyjął ustawę, na którą czekamy

To jedna z tych z pozoru małych zmian, które sprawią, że kierowcom będzie się żyło znacznie wygodniej. Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Ważnym punktem jest zniesienie obowiązku posiada przy sobie prawa jazdy.

Wszyscy głosujący, 94 senatorów, było za przyjęciem ustawy z poprawkami. O jakich poprawkach mowa? Izba wyższa doprecyzowała m.in. definicje "salonu samochodowego" i "kierującego pojazdem". Senat zdecydował też, że wraz z wejściem w życie nowych przepisów trzeba utworzyć dotacje celową, która będzie pochodzić z funduszu CEPiK. Ma ona zrekompensować spadek dochodów powiatów w związku z niewydawaniem nalepek na szybę z numerem rejestracyjnym i kart pojazdów.

Zobacz wideo Kierowca osobówki nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Po wypadku stracił prawo jazdy

Kiedy pojedziemy bez prawa jazdy przy sobie?

Nowelizacja ustawy, o której ostatnio jest tak głośno, to oczywiście część pakietu deregulacyjnego przygotowanego wspólnie przez resorty cyfryzacji i infrastruktury. Najwięcej mówi się o braku obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazda. Będziemy mogli go zostawić w domu, a podczas ewentualnej kontroli policjant sprawdzi nasze uprawnienia w bazie danych. Aktualnie za brak dokumentu grozi nam mandat.

Rozwiązanie to - jak wynika z noweli - wejdzie dopiero trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu ministra infrastruktury w tej sprawie. Dokładnej daty jeszcze nie znamy, ale powinno to wydarzyć się jeszcze w tym roku.

Pakiet deregulacyjny. Co jeszcze się zmieni?

  • Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu w procesie pierwszej rejestracji.
  • Zniesienie obowiązku wydawania nalepki kontrolnej.
  • Wprowadzenie możliwości zachowania numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu, a także czasowej rejestracji pojazdu przez starostę, a w przypadku nowych pojazdów - przez sprzedawców w imieniu kupujących.
  • Zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, (jeżeli od uprzedniej ostatniej rejestracji nie zmienił się właściciel oraz nalepki kontrolne (jednak te przepisy mają wejść w życie dopiero po 24-miesięcznym vacatio legis).
Więcej o:
Copyright © Agora SA