Autostrada A2 na wschód od Warszawy już otwarta

W piątek 14 sierpnia zostanie oddany do ruchu nowy fragment autostrady A2 na wschód od Warszawy. Mowa o 15-kilometrowym odcinku pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

W piątek 14 sierpnia, około południa, kierowcy wjadą na nowy odcinek autostrady A2. Wyprowadzi on ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skróci czas przejazdu. Kierowcy będą mogli również korzystać z dwóch łącznic na węźle Lubelska w ciągu drogi S17 relacji Siedlce – Lublin i Lublin – Siedlce.

Autostrada A2, węzeł Lubelska - Mińsk MazowieckiAutostrada A2, węzeł Lubelska - Mińsk Mazowiecki GDDKiA

Nowa autostrada

Na wschód od stolicy powstała dwujezdniowa autostrada z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod trzeci pas. Wybudowane zostały też drogi lokalne, a także przebudowano istniejące drogi gminne i powiatowe. Autostrada wyposażona została w niezbędne urządzenia ochrony środowiska takie jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne.

Na odcinku pomiędzy węzłem Halinów a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego, po obu stronach trasy, budowane są jeszcze Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) oraz Obwód Utrzymania Autostrady (OUA). Prace mają zakończyć się w październiku 2020 r.

Nowy fragment autostrady wybudowała firma Polaqua, a kontrakt obejmował budowę dwóch odcinków A2: węzeł Lubelska – węzeł Halinów i węzeł Halinów - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Wartość inwestycji to prawie 755 mln zł, w tym koszt robót to ok. 538 mln zł.

Zobacz wideo Jechał na hulajnodze autostradą pod prąd, bo zabrakło mu paliwa w aucie

Autostrada A2, węzeł Lubelska - Mińsk MazowieckiAutostrada A2, węzeł Lubelska - Mińsk Mazowiecki GDDKiA

Nadal są utrudnienia

Mimo otwarcia nowego fragmentu autostrady A2, kierowcy wjeżdżający do Warszawy od strony Siedlec muszą liczyć się z utrudnieniami. Wszystko przez dalszą budowę węzła Lubelska oraz sąsiedniego węzła Warszawa Wschód (Zakręt), na przecięciu przyszłej S17 z obecną DK2. Aby dojechać do Warszawy jadąc od strony Siedlec trzeba będzie zjechać na węźle Halinów na stary przebieg DK2 (oznakowany jako DK92). Wyjazd z Warszawy w kierunku Siedlec poprowadzony zostanie przez DK2 do węzła Halinów i dalej autostradą.

Kierowcy chcący z A2 podróżować w kierunku Lublina, będą jechać autostradą do węzła Lubelska i łącznicą dostaną się na S17. Będzie też możliwy wjazd na A2 od strony Lublina i S17. Pozostałe relacje skrętne na węźle Lubelska pozostaną zamknięte do ukończenia kolejnych odcinków: S17 do węzła Warszawa Wschód oraz S2 stanowiącej Południową Obwodnicę Warszawy. Termin zakończenia prac na S2 do Wału Miedzeszyńskiego to grudzień 2020 roku, a na węźle Lubelska i sąsiednim odcinku Lubelska - Warszawa Wschód (Zakręt) - wiosna 2021 r.

Autostrada A2 Mińska Mazowieckiego do granicy

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km. GDDKiA przewiduje, że dokumentacja będzie gotowa jesienią br., a budowa tych odcinków planowana jest na lata 2022-2025.

Autostrada A2, węzeł Lubelska - Mińsk MazowieckiAutostrada A2, węzeł Lubelska - Mińsk Mazowiecki GDDKiA

Więcej o: